Chiny oferują zniesienie ograniczeń w imporcie amerykańskiej soi i wieprzowiny. Czy wojna handlowa się kończy?
Chiny zaoferowały złagodzenie sporu ze Stanami Zjednoczonymi dotyczące wymiany handlowej pomiędzy obydwoma krajami. Władze w Pekinie zaproponowały zniesienie pewnych ograniczeń na import amerykańskiej wieprzowiny oraz soi.
Chiny oświadczyły, że mogą znieść cła na niektóre amerykańskie towary takie jak: wieprzowina oraz soja, na znak, że napięcia handlowe ulegają zmniejszeniu. Oba kraje prowadzą obecnie rozmowy na temat złagodzenia długotrwałego sporu.
Pekin oznajmił, że może zaoferować ze swej strony zwolnienie z podatku od importu amerykańskiej soi i wieprzowiny. Ta potencjalna oferta pokojowa, jak ją określiły media, po prawie dwóch latach wrogości wobec wzajemnych taryf handlowych, jest światełkiem w tunelu.
Sugestie te pojawiają się ostatnio coraz częściej a obydwa kraje znajdują się bliżej częściowej umowy, w wyniku której Chiny pozwoliłyby na większy import amerykańskich produktów rolnych.
Jak jednak komentują kwestię eksperci, zmiana nastawienia władz w Pekinie może również wynikać z konieczności wypełnienia luki w podaży. Import wieprzowiny do Chin wzrósł w ostatnich miesiącach po wybuchu tam afrykańskiego pomoru świń który doprowadził do uboju prawie jednej trzeciej stad świń.
Chińskie ministerstwo finansów poinformowało w oświadczeniu, że „Komisja Taryfy Celnej Rady Państwa dokonuje wyłączenia (z wysokiego podatku) niektórych rodzajów soi, wieprzowiny i innych towarów na podstawie wniosków przedsiębiorstw”.
Chiny trzykrotnie podniosły cła na wieprzowinę z USA od czasu rozpoczęcia wojny handlowej w marcu 2018 r., a cło wzrosło w tym czasie z 12% do 72%.
Również podatki na soję zostały zwiększone z 3% do 33%. Tymczasem Chiny zużywają więcej soi niż jakikolwiek inny kraj na świecie i wypełniają lukę podażową, importując ją z innych źródeł zwłaszcza z Brazylii.
Chiny i USA rozpoczęły długą wojnę handlową o to, co Waszyngton postrzegał jako nieuczciwą protekcjonistyczną politykę Pekinu oraz kradzież własności intelektualnej.
Pierwsze złagodzenie konfliktu nastąpiło w wyniku negocjacji między Stanami Zjednoczonymi a Chinami w sprawie zawarcia tymczasowej umowy „pierwszej fazy” mającej na celu deeskalację sporu, który rozpoczął się w marcu 2018 r.