Inflacja w celu NBP. Podano odczyt za luty 2024

Jak podał dzisiaj GUS, inflacja w lutym wyniosła rdr 2,8 proc. i 0,3 proc. mdm. Oznacza to, że odczyt znalazł się w granicach celu inflacyjnego Narodowego Banku Polskiego.

Odczyt inflacji w lutym 2024 r. wyniósł - według GUS - 2,8 proc. rdr oraz 0,3 proc. mdm. To kolejny miesiąc ze spadającą inflacją. Obecnie - znajduje się ona w celu inflacyjnym wyznaczonym przez Narodowy Bank Polski, wynoszącym 2,5 proc. +/- 1 punkt proc.

Jak wskazuje Polski Instytut Ekonomiczny, w lutym 2024 r. zanotowano najniższy odczyt od marca 2021 r. - Od kwietnia zobaczymy ponowny wzrost wskaźnika min. z uwagi na wygaszanie działań osłonowych - przewidują analitycy PIE. Ich zdaniem, powrót 5 proc. stawki VAT na żywność podniesie inflację maksymalnie o 0,8 pp.

- Inflacja bazowa pozostaje wyraźnie podwyższona. Projekcja NBP wskazuje, że nadmierny wzrost w tej kategorii utrzyma się praktycznie w całym horyzoncie projekcji. To głównie efekt szerokiej presji płacowej i związanego z nią wzrostu cen usług - wskazują analitycy Instytutu.

Dane okazały się być znacznie niższe od oczekiwań analityków, którzy spodziewali się spadku inflacji do poziomu 3,2% r/r. Ceny towarów wzrosły o 1,4% r/r, a ceny usług o 7,0% r/r. W nowym koszyku inflacyjnym najbardziej wzrósł udział cen żywności oraz cen użytkowania mieszkania i energii. Najmocniej spadł zaś udział transportu.

- Lutowy odczyt inflacji to kolejne pozytywne zaskoczenie na froncie cenowym. Wzrosty wynagrodzeń realnych osiągają więc w ostatnim czasie bardzo wysokie poziomy, pozwalając konsumentom nadrobić stracone lata 2022-2023. Przed nami jeszcze odczyt marcowy, który ma szansę pokazać inflację nawet poniżej celu inflacyjnego 2,5%, jednak później rozpocznie się najprawdopodobniej okres ponownego wspinania się inflacji w górę. W zależności od założeń odnośnie zmian cen administracyjnych oraz stanu koniunktury w gospodarce, inflacja może powrócić w rejony 5%-7% r/r.

skomentował dane Mikołaj Raczyński, dyrektor zarządzający platformy Portu.
Tagi

Skomentuj artykuł: