Inflacja w październiku z "piątką" z przodu. Odmrożenie cen energii dało efekt

Inflacja CPI w październiku wyniosła rdr 5,0 proc. - GUS. We wrześniu: 4,9 proc. rdr. - podał dzisiaj GUS.

„Wzrost inflacji do 5,0% potwierdza utrzymującą się wysoką presję cenową w polskiej gospodarce, głównie z powodu rosnących cen paliw, częściowego uwolnienia cen energii oraz wyższych cen żywności wynikających z ograniczonej podaży. Ceny paliw wzrosły także ze względu na efekt niskiej bazy sprzed roku, kiedy to, w okresie przedwyborczym były niższe. Inflacja bazowa, nieuwzględniająca cen żywności i energii, wciąż pozostaje wysoka, co wskazuje na uporczywą presję kosztową w usługach, które drożeją szybciej niż towary z powodu silnego popytu i presji płacowej. Po pełnym odmrożeniu cen energii inflacja może osiągnąć szczyt około 6% w I kwartale 2025 roku, by od II kwartału zacząć spadać. Projekcje wskazują na powrót do celu inflacyjnego w ciągu dwóch lat"

 - skomentowali dane analitycy platformy inwestycyjnej Portu.

Zdaniem Polskiego Instytutu Ekonomicznego, wzrost inflacji "w dużej mierze napędza lipcowe częściowe odmrożenie cen energii".

Ceny usług pozostają szczególnie podatne na presję inflacyjną – wzrosły o 6,7%, podczas gdy ceny towarów zwiększyły się o 4,3%. Dobra koniunktura oraz rosnące koszty pracy wpływają na wzrost cen w usługach. Dlatego inflacja bazowa pozostanie podwyższona - ocenia PIE.

Analitycy Pekao wskazują, że utrzymują się tendencje wzrostowe ceny żywności, a w szczególności cen masła, które od początku roku wzrosły o 18 proc. 

Źródło
Tagi

Skomentuj artykuł: