Inflacja za wrzesień najwyższa w 2024 r. Wzrosty spowalniają decyzję RPP

Według danych GUS, Inflacja CPI we wrześniu wyniosła rdr 4,9 proc, mdm - 0,1 proc. W sierpniu 2024 r. inflacja wynosiła 4,3 proc. rdr. To najwyższy poziom inflacji w 2024 r.

Głównym powodem wrześniowego skoku inflacji były efekty statystyczne, także w kategoriach bazowych. Przed rokiem wprowadzono m.in. darmowe leki dla niepełnoletnich i emerytów, a także zrewidowano listę refundowanych medykamentów. Dynamika CPI w końcówce roku powinna oscylować wokół 5 proc. r/r. Jej szczyt wypadnie w pierwszym kwartale 2025 r., gdy średnio ujmując, może przekroczyć 5,5 proc. r/r. Siła presji inflacyjnej w apogeum zależeć będzie głównie od decyzji rządu ws. utrzymywania ostatnich działań osłonowych dotyczących energii - powiedział Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl.

Opóźnianie obniżki stóp

Jego zdaniem, "rozpędzający się wzrost cen stoi na drodze obniżek kosztu pieniądza w Polsce". 

W najbliższą środę Rada Polityki Pieniężnej na 11. z rzędu posiedzeniu utrzyma stopę referencyjną NBP na poziomie 5,75 proc. Wznowienie luzowania, które po dwóch cięciach o łącznie 100 pb przed rokiem zostało wstrzymane, staje się jednak coraz bliższą perspektywą. Znajduje to odzwierciedlenie w sygnałach płynących z Rady Polityki Pieniężnej. Gdy za kilka miesięcy wzrost cen zacznie ponownie hamować, a marcowa projekcja NBP potwierdzi dezinflacyjny scenariusz, dyskusja o cięciach rozgorzeje na dobre - dodał Sawicki.

Wzrost potrwa do 2025 r.

„Zgodność odczytu inflacji z oczekiwaniami sugeruje stabilizację dynamiki cen na podwyższonym poziomie, jednak wciąż powyżej celu inflacyjnego NBP. Wrzesień to szósty miesiąc z rzędu, kiedy inflacja rośnie, co wskazuje na utrzymywanie się trendu wzrostowego. Szczególnie widoczny pozostaje wzrost cen usług, który w połączeniu z presją płacową może utrudniać szybsze zwalczenie inflacji. Kluczowym czynnikiem napędzającym inflację od połowy roku jest częściowe odmrożenie cen energii, co dodatkowo zwiększa presję inflacyjną. Podwyższona inflacja prawdopodobnie będzie utrzymywać się w przedziale 4-5% do końca roku, a jej szczyt, zbliżony do 6%, przewidujemy na I kwartał 2025 roku. Później powinniśmy obserwować spadek presji inflacyjnej. W tej sytuacji spodziewamy się, że Rada Polityki Pieniężnej będzie kontynuować ostrożne podejście, a cykl obniżek stóp procentowych może rozpocząć się od drugiego kwartału 2025 roku.” – skomentowali dane analitycy platformy inwestycyjnej Portu.

Skomentuj artykuł: