Kopalnie złota pracują pełną parą. Będzie rekord wydobycia kruszcu?

Całkowita podaż złota na świecie wzrosła w pierwszym kwartale 2024 roku o 3% - wynika z danych Światowej Rady Złota. To efekt przede wszystkim wzmożonego wydobycia kruszcu. Produkcja kopalni jeszcze nigdy - w pierwszych trzech miesiącach roku - nie była tak wysoka.

1238 ton - tyle wyniosła całkowita podaż królewskiego kruszcu w pierwszym kwartale bieżącego roku. Jak podaje Światowa Rada Złota, na ten wynik złożyły się 893 tony wydobyte w kopalniach i 351 t pochodzących z recyklingu. Podaż byłaby jeszcze wyższa, gdyby nie niewielkie zmniejszenie sprzedaży zakontraktowanej przez producentów.

Produkcja kopalni wzrosła - względem analogicznego okresu ubiegłego roku - o 4%, bijąc tym samym ustawiony w 2023 rekord wydobycia w pierwszych trzech miesiącach roku, wynoszący do tej pory 855 ton. Jednak już porównując pierwszy kwartał 2024 roku z ostatnim kwartałem 2023 roku, wydobycie spadło o 5%.

To efekt przede wszystkim sezonowych wahań: kopalnie odkrywkowe, szczególnie te w Chinach, Rosji i innych krajach Azji Centralnej często ograniczają albo wręcz wstrzymują działalność w najzimniejszych okresach roku. Z kolei wydobycie złota w RPA spada z powodu długich, letnich wakacji, a także okresu świąteczno-noworocznego.

Kto wydobywa najwięcej kruszcu?

Jak podaje Światowa Rada Złota, w pierwszym kwartale znaczące wzrosty produkcji odnotowano w Kanadzie (16% r/r), Ghanie (15% r/r), Indonezji (14% r/r) i Chinach (5% r/r). Spadło z kolei wydobycie w Boliwii (o 38% r/r), Meksyku (19% r/r), na Filipinach (5% r/r) i w Australii (4% r/r). Patrząc regionalnie, największe wzrosty produkcji kopalni (7% rok do roku) odnotowano w Afryce i Azji (dzięki wyższym wolumenom wydobycia w Ghanie i Chinach). Produkcja wzrosła także W Ameryce Północnej (z powodu wyższego wydobycia w Kanadzie) oraz Ameryce Środkowej i Południowej (to efekt wyższej produkcji w Brazylii). 

Eksperci Światowej Rady Złota podkreślają, że mocny, 4-procentowy wzrost produkcji kopalni w pierwszym kwartale roku wskazuje na duże prawdopodobieństwo pobicia poprzedniego, rocznego rekordu wydobycia królewskiego kruszcu, ustanowionego w 2018 roku i wynoszącego aktualnie 3 656 ton.

Złoto na Ziemi wkrótce się skończy?

Ograniczona podaż królewskiego kruszcu to jedna z tych cech złota, które sprawiają, że od lat uznaje się je za świetne narzędzie do przechowywania wartości pieniądza w czasie i jest powszechnie wykorzystywane jako zabezpieczenie przed kryzysami, a także forma dywersyfikacji portfela oszczędności.

- Podaż złota jest ograniczona na dwóch poziomach. Na rynek wchodzi rocznie tyle kruszcu, ile wynoszą określone zdolności produkcyjne kopalni. W ciągu ostatnich lat mieściły się one w przedziale 3 400-3 600 ton. Po drugie, ilość złota na Ziemi jest skończona, a jego duża część spoczywa głęboko i nigdy się do niego nie dostaniemy 

- wyjaśnia Michał Tekliński, ekspert rynku złota, Goldsaver.pl

Złoto, które jesteśmy w stanie pozyskać, skończy się według szacunków Światowej Rady Złota prawdopodobnie w ciągu najbliższych 50 lat.

- Przemysłowa eksploatacja złóż złota przypada przede wszystkim na XX wiek. Dwie trzecie złota wydobytego w całej historii ludzkości, zostało wydobyte po 1950 roku. W ciągu ostatniej dekady nie dokonano żadnego znacznego odkrycia dużego złoża złota, pomimo rosnących nakładów na prace badawcze

 - zaznacza Michał Tekliński.

Jak dodaje ekspert Goldsaver.pl, nie ma perspektyw na to, by podaż złota znacząco wzrosła i utrzymywała się na wyższym poziomie przez dłuższy czas.

Skomentuj artykuł: