KGHM przedłużył kontrakt z czołowym światowym odbiorcą miedzi China Minmetals. Wartość umowy może sięgać nawet 4 mld 882 mln dolarów USA. To gwarantuje spółce zbyt i pewne dochody.
Pomimo niepewności i zmienności występującej w otoczeniu gospodarczym, produkcja podstawowych metali w Grupie Kapitałowej KGHM Polska Miedź S.A., czyli miedzi i srebra, została zrealizowana w ciągu 9 miesięcy br .powyżej danych zakładanych w budżecie na 2023 r. KGHM Polska Miedź S.A. zanotowała wzrost wydobycia urobku wagi suchej o 1,3 proc w porównaniu do 9 miesięcy 2022 roku. O blisko 3 proc. wzrosła również produkcja miedzi w koncentracie w miedziowej spółce. KGHM odnotował też wzrosty w produkcji srebra metalicznego (+ 8 proc.) oraz złota (blisko 35 proc. na plusie). – Chciałem podkreślić, że nasze solidne wyniki to efekt ciężkiej pracy całej załogi co, jak już nie raz udowodniliśmy, jest kluczem do sukcesu KGHM. Nasze oddziały pracują bardzo sprawnie, co przekłada się na zwyżki produkcyjne i wzrost efektywności spółki. Nie zwalniamy inwestycyjnego tempa nieustannie poszukując jak najbardziej zasadnych ekonomicznie rozwiązań – powiedział Tomasz Zdzikot, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A. Skonsolidowane przychody Grupy KGHM za okres 9 miesięcy 2023 roku wyniosły 25 mld 648 mln zł, czyli na poziomie osiągniętych rok wcześniej. Skorygowana EBITDA Grupy za 9 miesięcy 2023 roku wyniosła 4 mld 235 mln zł.
Spółka realizuje plany dotyczące rozwoju, w tym Projekt Udostępniania Złoża, w ramach którego uruchomiono najgłębsze w Polsce wyrobisko górnicze: szyb GG-1. Szyb w Kwielicach to jedna z najważniejszych inwestycji w historii miedziowego giganta oraz największy podziemny projekt w branży metali nieżelaznych w Europie. Trwają również prace przy budowie 32 szybu KGHM, GG-2. Plac szybowy powstał w okolicach miejscowości Słone w Zagłębiu Miedziowym.
Kolejne inwestycje dotyczą energetyki. Dzięki zaangażowaniu i własnym źródłom energii w tym z OZE, KGHM był w stanie w tym roku pokryć blisko 17 proc. ogólnego zużycia energii elektrycznej w spółce. We wrześniu KGHM nabył portfel ośmiu instalacji fotowoltaicznych, których łączna moc wynosi blisko 50 MW. Zakupione przez miedziową spółkę farmy zlokalizowane są w województwach: dolnośląskim, łódzkim, pomorskim i wielkopolskim. Zakupione instalacje zapewnią około 2 proc. pokrycia zapotrzebowania na energię elektryczną w KGHM. Miedziowa spółka prowadzi też projekty elektrowni PV na własnych terenach przy Hucie Miedzi Głogów, Hucie Miedzi Cedynia, Zakładzie Hydrotechnicznym oraz w rejonie piaskowni w Oborze. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało dla KGHM decyzję zasadniczą dotyczącą budowy małej modułowej elektrowni jądrowej (SMR) w Polsce. Tym samym KGHM otrzymał oficjalną akceptację państwa dla planowanej inwestycji zgodnie z przedstawionymi przez spółkę założeniami i koncepcją.
Nowy kontrakt KGHM zakłada, że w latach 2024-2028 polska spółka sprzeda China Minmetals łącznie od 250 tysięcy do 600 tys. ton miedzi. Szacowana wartość umowy pięcioletniej według notowań z dnia podpisania wynosi od 2,034 mld dolarów do 4,882 mld dolarów. - Kolejna umowa ramowa z China Minmetals to efekt dobrej współpracy i skutecznej polityki sprzedażowej prowadzonej przez KGHM. Podpisany kontrakt zapewnia nam stabilność przychodów w kolejnych pięciu latach, gwarantuje rynek zbytu oraz zapewnia dywersyfikację geograficzną, co jest szczególnie istotne w sytuacji ewentualnej dekoniunktury na rynku europejskim - powiedział prezes Tomasz Zdzikot. W tym roku mija 26 lat współpracy handlowej KGHM Polska Miedź S.A. z partnerami z Chin. Obecnie realizowane kontrakty zawarte są z firmą China Minmetals Nonferrous Metals Co., Ltd., będącą częścią China Minmetals Group. Spółki z Grupy China Minmetals są największym odbiorcą katod Cu KGHM na rynku chińskim. - Podpisanie umowy na kolejne dostawy miedzi do Chin nie byłoby możliwe bez konsekwentnie realizowanej polityki sprzedaży, doskonałej jakości produktów oraz budowanych przez lata relacji handlowych z partnerami z Państwa Środka - powiedział Mirosław Kidoń wiceprezes zarządu ds. aktywów zagranicznych, p.o. wiceprezesa zarządu ds. rozwoju.
Zgodnie z zawartą umową do China Minmetals Nonferrous Metals Co., Ltd trafią katody miedziane. Charakteryzują się bardzo wysoką jakością, potwierdzoną przez certyfikaty wydane przez Londyńską Giełdę Metali, Giełdę Kontraktów Futures w Szanghaju i Międzynarodowej Giełdzie Energii w Szanghaju (INE). Należące do KGHM huty miedzi produkują metale w sposób odpowiedzialny i zgodny z najwyższymi standardami. Huta Miedzi Głogów, Huta Miedzi Legnica oraz Huta Miedzi Cedynia posiadają prestiżowy znak Copper Mark, który jest świadectwem odpowiedzialnego działania w odniesieniu do środowiska, pracowników, społeczności lokalnych i ładu korporacyjnego. MAU