Obietnica premiera: 230 tys. mieszkań rocznie

Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda przekazał władzom Skierniewic dotację w wysokości ponad 18,6 mln zł. Dzięki środkom powstanie 148 mieszkań w dobrym standardzie i o niskim czynszu dla najbardziej potrzebujących mieszkańców miasta.

- Skierniewice mają w swoich zasobach ok. 1300 lokali komunalnych. Jak wszędzie w Polsce ich standard i stan jest bardzo różny. Tym bardziej cieszę się, że dzięki rządowemu wsparciu miasto będzie mogło zrealizować dwie duże inwestycje, dzięki któremu lista oczekujących na mieszkanie komunalne znacznie się skróci, a osoby potrzebujące będą mogły mieszkać w godnych warunkach – poinformował minister rozwoju i technologii Waldemara Buda.

Bezzwrotne wsparcie budownictwa z Funduszu Dopłat 


Gminy mogą sięgnąć po środki w Rządowego Programu Wsparcia Budownictwa Socjalnego i Komunalnego. Wg ministra rozwoju i technologii Waldemara Budy to więcej lokali dla osób o niskich i przeciętnych dochodach. Korzystają na tym min. śląskie samorządy.
Nidaawno władze Zabrza otrzymały z rąk ministra Waldemara Budy blisko 2 mln zł dotacji przeznaczonych na remonty i przebudowę mieszkań komunalnych oraz adaptacje pustostanów. - Samorządy w całym kraju są zainteresowane udziałem w Rządowym Programie Wsparcia Budownictwa Socjalnego i Komunalnego. Kilka tysięcy osób w wielu miejscowościach czeka na mieszkanie komunalne - to jest program dla nich. Gminy, miasta i instytucje otrzymują do 80 procent bezzwrotnego dofinansowania – poinformował minister rozwoju. Bezzwrotne wsparcie budownictwa z Funduszu Dopłat to instrument, który zwiększa liczbę lokali mieszkalnych przeznaczonych dla osób o niskich i przeciętnych dochodach oraz zagrożonych wykluczeniem społecznym. Źródłem jego finansowania są środki pochodzące z budżetu państwa, których dysponentem jest Minister Rozwoju i Technologii, a bezzwrotnych grantów z funduszu Dopłat udziela Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). 

Z rządowego programu skorzysta też Rybnik. Władze miasta otrzymały z rąk ministra Waldemara Budy blisko 4 mln zł dotacji przeznaczonych na remonty i przebudowę mieszkań komunalnych. Dzięki wsparciu państwa powstaną 23 mieszkania dla najbardziej potrzebujących. - Mieszkańcy Rybnika o umiarkowanych dochodach zyskają realną możliwość zamieszkania na swoim. Nie wszyscy spełniają kryteria programu Pierwsze Mieszkania, nie wszystkich stać na kredyt lub najem na warunkach rynkowych. Nie zapominamy o tych osobach i dlatego z taką konsekwencją realizujemy program wsparcia komunalnego budownictwa czynszowego – powiedział minister Buda.
Jak informuje MRiT, budżet rządowego programu wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego na 2023 r. to aż 1,65 mld zł. Z tego już ponad 1,4 mld zł zostało rozdysponowane dla gmin, miast, spółek miejskich i gminnych, organizacji pozarządowych (w sumie 174 instytucje) na budowę nowych obiektów czy remonty istniejących już budynków i pustostanów. Dzięki temu powstanie 7027 nowych lub całkowicie wyremontowanych lokali mieszkalnych, 285 miejsc w schroniskach dla bezdomnych i 160 w noclegowniach.
Efekty poprzednich programów wspierających budownictwo komunalne już widać. Cały czas oddawane są nowe mieszkania, których budowa rozpoczęła się w ostatnich dwóch latach. W całym kraju samorządy, spółki zależne i organizacje pożytku publicznego otrzymały w latach 2021-2022 finansowe wsparcie na utworzenie 12,6 tys. mieszkań. Powstaną również 154 miejsca w schroniskach dla osób bezdomnych oraz 105 miejsc w noclegowniach i ogrzewalniach. Łączna kwota przyznanego dofinasowania z Funduszu tylko w latach 2021 i 2022 wyniosła ok. 2,2 mld zł. We wcześniejszych latach gminy też mogły liczyć na wsparcie, ale dopiero po 2015 r. jego wartość znacznie wzrosła. Dla przykładu: w okresie od 2007 r. do 2015 r. z woj. śląskiego zostało zakwalifikowanych 159 wniosków. Kwota wypłaconego dofinansowania to 50 mln zł. W wyniku realizacji przedsięwzięć powstało 1818 lokali mieszkalnych, 133 miejsc w noclegowniach i 147 miejsc w schroniskach dla osób bezdomnych.Natomiast w latach 2016- 2023 z woj. śląskiego zostały zakwalifikowane 273 wnioski, kwota przyznanego wsparcia wyniosła aż 956 mln zł, a w wyniku przedsięwzięć powstanie 6078 lokali mieszkalnych, 20 miejsc w noclegowni oraz 199 miejsc w schroniskach dla osób bezdomnych.  

230 tys. mieszkań rocznie

- Chcę obiecać, że dla nas w trzeciej kadencji - jeśli będzie taka decyzja wyborców - priorytetowym zadaniem będzie to, aby rocznie oddawanych było do użytku więcej niż 230 tys. mieszkań; zdaję sobie sprawę, że jest cały czas za mało mieszkań na rynku polskim - powiedział w Katowicach premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu mówił na briefingu na blokowisku przy katowickiej ul. Jankego o polityce mieszkaniowej. Stwierdził, że w czasach rządów PO-PSL rocznie średnio oddawano do użytku ok. 147 tys. mieszkań.  - Ba, w pierwszych czterech latach Tuska spadała liczba mieszkań oddawanych do użytku – zastrzegł. - W ostatnim roku oddanych do użytku zostało 237 tys. mieszkań, czyli 90 tys. mieszkań więcej oddanych do użytku, mieszkań i domów oczywiście z różnych tytułów, budowanych przez różne podmioty, indywidualnym sposobem, gospodarczym, także TBS-y, spółdzielnie i oczywiście rynek prywatny - wskazał Morawiecki.

Dlaczego to było możliwe? - Wbrew krytyce naszych różnych przeciwników politycznych powiem o kilku zmianach, które zaszły. Po pierwsze zmniejszyliśmy zasadniczo zakres formalności - to jest ten nasz projekt, domy do 70 m kw. w podstawie bez żadnych formalności, tylko na zgłoszenie. Jest dużo więcej takich domów – zaznaczył szef rządu. - PCC - podatek od czynności cywilnoprawnych w przypadku kupowania pierwszego mieszkania lub pierwszego domu został zlikwidowany, a więc kilka-kilkanaście tysięcy złotych pozostało w kieszeniach naszych obywateli, w kieszeniach Polaków. To też kolejna bardzo ważna sprawa – dodał premier. Zdaniem szefa rządu rozwija sie też budownictwo komunalne. - Otóż tylko w tym roku, w porównaniu do 2014 r., czyli roku Tuska, mamy szesnaście razy więcej wydatków z budżetu państwa na budownictwo komunalne. Budownictwo komunalne budowane jest razem z samorządami, ale to z budżetu państwa polskiego idzie lwia część środków na budowę tych mieszkań – mówił Morawiecki. - A ponieważ jesteśmy tu, w Katowicach, wśród bloków, to chcę wspomnieć jeszcze o naszym projekcie Przyjazne Osiedle. Windy, akustyka, tereny zielone, miejsca garażowe, miejsca parkingowe, wymiana instalacji różnego rodzaju, a także ocieplenie budynków i fotowoltaika. Czyli modernizacja i fotowoltaika po to, żeby Polacy płacili mniej za rachunki, za ciepło, za energię elektryczną – wyliczał Morawiecki.

Skomentuj artykuł: