Pekin pobudza słabnącą gospodarkę. Pakiet ma wartość 1,4 biliona USD

Chiny wprowadzają pakiet wsparcia gospodarczego o wartości 1,4 biliona USD, by pobudzić spowolnioną gospodarkę. W ramach planu lokalne władze będą mogły wymienić ukryty dług o wartości 6 bilionów juanów (838 miliardów dolarów) na bardziej stabilne formy finansowania w ciągu trzech lat.

Dodatkowo przyznane zostaną specjalne obligacje lokalne o wartości 4 bilionów (558 miliardów dolarów) juanów na pięć lat, co ma pomóc w ograniczeniu zadłużenia.

Minister finansów Lan Fo'an wskazał, że dług ukryty, głównie zaciągnięty przez ryzykowne platformy finansowania, wzrósł do 14,3 biliona juanów i wymaga restrukturyzacji. Lata pandemicznych ograniczeń oraz kryzys nieruchomościowy pogłębiły trudności lokalnych samorządów, które często nie mają środków na podstawowe usługi.

Lan ujawnił także, że na koniec 2023 roku Chiny miały ogromne ukryte zadłużenie w wysokości 14,3 biliona juanów (1,99 biliona dolarów). Urzędnicy dążą do zmniejszenia tej kwoty do 2,3 biliona juanów (320 miliardów dolarów) do 2028 roku.
Skala zamiany długu, choć oczekiwana przez ekonomistów, rozczarowała część inwestorów, liczących na większy impuls dla gospodarki. Program przewiduje emisję nowych obligacji przez rząd centralny lub lokalne samorządy w celu spłaty istniejącego ukrytego zadłużenia, co jednak nie wystarczy, by znacząco ożywić gospodarkę.

Chińska gospodarka wzrosła zaledwie o 4,6% w trzecim kwartale, co stanowi minimalne przekroczenie prognozy 4,5%. Przy takim tempie wzrostu osiągnięcie rocznego celu na poziomie 5% stoi pod znakiem zapytania. W odpowiedzi Pekin ogłosił pakiet stymulacyjny o wartości 1,4 biliona USD, lecz ekonomiści wskazują, że potrzeba bardziej zdecydowanych działań, by skutecznie walczyć z deflacją i przywrócić wzrost.
 

Skomentuj artykuł: