Polska będzie miała swoją pierwszą elektrownię jądrową. Powstanie na Pomorzu

Polska stawia na energię jądrową, ponieważ rządowi zależy na bezpieczeństwie energetycznym i ochronie środowiska. Energia z atomu jest zielona i bezpieczna – to element naszej transformacji energetycznej.

Według planu, już w 2033 r. prąd z nowych reaktorów zasili 12 mln gospodarstw domowych. Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w uroczystym podpisaniu umowy między spółką Polskie Elektrownie Jądrowe S.A. a konsorcjum amerykańskich firm Westinghouse i Bechtel. - To fundamentalny krok do rozpoczęcia prac przygotowawczych i budowy obiektu, który będzie służył Polsce na pokolenia. To przedsięwzięcie ma także duże znaczenie dla współpracy polsko-amerykańskiej - zaznaczył premier Mateusz Morawiecki w trakcie uroczystości podpisania umowy na budowę elektrowni atomowej w Polsce.
 

Stawiamy na atom – zielona i bezpieczna energia dla Polski
Energia elektryczna jest produkowana z atomu na całym świecie już od wielu dekad. Jest to technologia, która jest efektywna, bezpieczna i przyjazna środowisku. Większość państwo europejskich pozyskuje swój prąd między innymi z elektrowni jądrowych - dzięki działaniom rządu, Polska wkrótce również dołączy do tego grona.

– Tak jak wiek XX należał do węgla, do ropy, tak wiek XXI należy do atomu. Jedynym, czystym, stabilnym źródłem dzisiaj jest sprawdzone technologicznie - sprawdzone i zweryfikowane, co do bezpieczeństwa - jest właśnie energetyka jądrowa, która dzisiaj ma swój wielki dzień – podkreślił szef rządu.

Prace projektowe i przygotowawcze zostaną poprowadzone przez spółkę Polskie Elektrownie Jądrowe w ścisłej współpracy z naszymi amerykańskimi partnerami – konsorcjum Westinghouse i Bechtel.

– Pierwsza elektrownia atomowa będzie zbudowana razem z najlepszymi amerykańskimi podmiotami, amerykańskimi firmami, które mają w tej dziedzinie ogromne doświadczenie – powiedział premier.

Stoimy na straży polskiej suwerenności energetycznej
Kryzys energetyczny pokazał, że polityka energetyczna państwa jest ściśle związana z bezpieczeństwem i suwerennością. - My byliśmy tego świadomi i zadbaliśmy o dywersyfikację źródeł surowców, a także sposobów produkcji energii dla Polaków. Zbudowaliśmy Baltic Pipe, szereg interkonektorów gazowych, a także gazoport w Świnoujściu. Energetyka jądrowa dla Polski to kolejny, przełomowy krok w naszej transformacji energetycznej. To nowy, solidny filar polskiego bezpieczeństwa energetycznego – to zapewnienie niezależności i suwerenności dla nas i dla regionu. Będziemy dzięki temu dostawcą bezpieczeństwa dla państw Europy Środkowej. Tak, jak dziś już Polska staje się hubem gazowym – państwem, które jest niezależne od strony gazowej. Przed nami jeszcze wiele wyzwań, ale wiemy, że po ataku Rosji na Ukrainę nie ma powrotu do biznesu, nie ma powrotu do współpracy z tymi, którzy są zbrodniarzami wojennymi – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Obecność technologii jądrowej w Polsce wiąże się z powstaniem nowego sektora zawodowego i impuls do rozwoju polskiej nauki w tym zakresie. Nasze uczelnie już teraz przygotowują się do wejścia na ścieżkę kształcenia i badań w dziedzinie atomistyki.

– Jest to najnowocześniejsza technologia jądrowa o skali takiej, jaka nam jest bardzo potrzebna. Będziemy korzystać również z wielu doświadczeń firm współpracujących. Także firmy polskie będą tutaj miały przyspieszoną krzywą uczenia – powiedział premier. – My mamy przy tym ambicję, aby odbudować cały polski sektor jądrowy – dodał.

Polsko-amerykańska współpraca wkracza na jeszcze wyższy poziom
Projekt i budowa pierwszej polskiej elektrowni jądrowej będą realizowane w ścisłej współpracy z naszymi amerykańskimi partnerami. Westinghouse i Bechtel to firmy, które posiadają niezbędne technologie i doświadczenie, aby stworzyć w Polsce nowoczesną i bezpieczną elektrownię jądrową. W budowie będą także uczestniczyć polskie firmy – umowa przewiduje zaangażowanie polskiego przemysłu i polskich przedsiębiorców.

– Westinghouse i Bechtel będą tutaj w Polsce razem z polskimi podwykonawcami wykonywały to wielkie dzieło - pierwszą supernowoczesną i super bezpieczną elektrownię jądrową - zaprojektowaną w technologii AP1000 – zaznaczył szef rządu.

Współpracujemy ze Stanami Zjednoczonymi w szerokim zakresie, jeśli chodzi o bezpieczeństwo. To świadectwo zaufania i siły naszego partnerstwa oraz sojuszu.

– Chcemy, aby ta przyjaźń polsko-amerykańska, którą dzisiaj cementuje elektrownia jądrowa, mogła jak najszybciej zaistnieć, jak najszybciej zostać zrealizowana na trzech filarach: na bezpieczeństwie energetycznym, na bliskości i bezpieczeństwie, współpracy gospodarczej ze Stanami Zjednoczonymi i bezpieczeństwie militarnym. We wszystkich tych trzech wymiarach Polska i Stany Zjednoczone współpracują ze sobą “ręka w rękę” – podsumował premier Mateusz Morawiecki.

Skomentuj artykuł: