Polska już wie, co zrobi z kopalniami węgla

Jak podał specjalistyczny serwis Enerdata Ministerstwo Aktywów Państwowych do końca tego roku przedstawi plan reformy państwowych zakładów energetycznych eksploatujących aktywa węglowe. 

Zgodnie z planem reformy zakłady energetyczne rozpoczęłyby oddzielanie wydobycia węgla od innych aktywów w 2021 r. Ma to ułatwić finansowanie projektów niezwiązanych z węglem, ponieważ banki coraz bardziej niechętnie finansują firmy zajmujące się paliwami kopalnymi. 

Polska Grupa Energetyczna, której ramię energetyczne oparte jest głównie na węglu, boryka się z ogromnymi kosztami inwestycji w morską energetykę wiatrową i wezwała ministerstwo do podziału swoich aktywów węglowych, aby w ten sposób pomóc sobie w pozyskaniu finansowania projektów odnawialnych. Wcześniej, w sierpniu 2020 roku, rząd ogłosił, że planuje połączenie trzech spółek energetycznych: PGE (57,4 proc. Skarbu Państwa), Enei (51,5 proc. Skarbu Państwa) i Tauron (30,1 proc. Skarbu Państwa) w dwie spółki. Jedna - nowa spółka skonsolidowałaby wyłącznie swoje aktywa węglowe, podczas gdy aktywa inne niż węglowe zostałyby zgrupowane w oddzielnej spółce.. 

Ponadto polski producent węgla Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) zapowiedział, że będzie koncentrował się wyłącznie na węglu koksującym. JSW to czołowy europejski producent wysokiej jakości twardego węgla koksowego oraz znaczący producent koksu. Spółka wyprodukowała 14,8 Mt węgla (10,2 Mt węgla koksowego i 4,6 Mt węgla energetycznego) oraz 3,2 Mt koksu w 2019 r. 

Cały plan, który niebawem przedstawi resort Aktywów Państwowych wynika z tego, że we wrześniu 2020 r. Polska zatwierdziła stopniowe zamykanie kopalń węgla, a ostatnie mają zostać zamknięte w 2049 r. Produkcja węgla kamiennego i brunatnego w Polsce spadła od 2012 r., ze 144 do 112 mln ton w 2019 r. (55 proc. węgla kamiennego i 45p proc. węgla brunatnego). Węgiel kamienny i brunatny stanowią obecnie aż 73 proc. miksu energetycznego Polski.
 

Źródło

Skomentuj artykuł: