W ostatnim roku liczba zagranicznych pracowników wzrosła

W kwietniu br. cudzoziemcy stanowili 4,2 proc. wszystkich pracowników, ich liczba rok do roku wzrosła o 5,8 proc. i wyniosła 630,9 tys. osób - wskazali ekonomiści PIE. Najwięcej cudzoziemców zatrudnionych jest w przetwórstwie przemysłowym (20 proc.).

Liczba pracujących w gospodarce narodowej - według Głównego Urzędu Statystycznego - na koniec kwietnia 2024 r. wynosiła 15 mln 88,2 tys. osób i rok do roku spadła o 0,4 proc. Jak ocenili ekonomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego spadek byłby większy gdyby nie rosnąca liczba zatrudnionych cudzoziemców. W kwietniu br. stanowili oni 4,2 proc., rok temu ich udział był mniejszy i wynosił 3,9 proc. Ich liczba wzrosła r/r o 5,8 proc. i wyniosła 630,9 tys. osób.

Instytut przekazał, że większość pracujących cudzoziemców (84 proc.) zatrudnionych jest w pięciu sekcjach Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). Najwięcej w przetwórstwie przemysłowym (20 proc.) i w transporcie i gospodarce magazynowej (18 proc.). 

"Cudzoziemcy w tych branżach wykonują najczęściej proste prace, nie wymagające wysokich kompetencji"

 - wskazali analitycy PIE, choć zauważyli, że w tej grupie znajdują się również osoby pracujące poniżej posiadanych kompetencji.

Ekonomiści poinformowali, że wśród łącznej liczby pracowników sekcji zakwaterowania i gastronomii lub transportu i magazynowania 12 proc. to cudzoziemcy, w przypadku przetwórstwa przemysłowego to 5 proc. Ponadto co dziesiąty pracujący w sekcji informacja i komunikacja jest cudzoziemcem (10 proc.). Pracują jako analitycy systemów komputerowych, programiści i specjaliści do spraw baz danych i sieci komputerowych. "Zawody te wymagają kompetencji na wyższych poziomach i możemy z dużą pewnością założyć, że pracę w tych zawodach wykonują cudzoziemcy zgodnie z posiadanym wykształceniem" - ocenili.

Jak zauważyli liczba zagranicznych pracowników w branży IT rośnie, w kwietniu br. wyniosła 51,6 tys. osób, a rok temu 46,6 tys. (wzrost o 11 proc. r/r), co jest największym wśród innych analizowanych przez PIE branż. W przetwórstwie przemysłowym oraz gastronomii i zakwaterowaniu ich liczba wzrosła o 10 proc. r/r. W handlu odnotowano wzrost o 9 proc. r/r, w transporcie i magazynowaniu ich liczba się nie zmieniła. Spadek zatrudnionych cudzoziemców zmalała w administrowaniu i działalności wspierającej o 6 proc. r/r.

Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny; przygotowuje raporty, analizy i rekomendacje dotyczące kluczowych obszarów gospodarki oraz życia społecznego w Polsce.

Źródło

Skomentuj artykuł: