Wkrótce poznamy pierwsze projekty Funduszu Trójmorza

Fundusz Trójmorza, który docelowo będzie dysponował 3-5 mld euro, w lutym tego roku poinformuje o swojej pierwszej inwestycji - mówiła w piątek na konferencji prezes Banku Gospodarstwa Krajowego Beata Daszyńska-Muzyczka i przewodnicząca rady nadzorczej funduszu.

"Dysponujemy środkami w wysokości ponad 500 mln euro. Myślimy, że do końca tego roku powinniśmy osiągnąć poziom około 1 mld euro, natomiast fundusz przewiduje swoją wielkość docelową między 3 a 5 mld euro"

powiedziała Daszyńska-Muzyczka.

Dodała, że o szczegółach dotyczących wejścia w projekt, który będzie realizowany, fundusz będziemy w stanie poinformować w połowie lutego.

Fundusz Trójmorza będzie finansował inwestycje infrastrukturalne w Krajach Europy Środkowo - Wschodniej. Fundusz ma być międzynarodowym instrumentem finansowym uzupełniającym środki unijne w latach 2021-2027, a także środki budżetowe państw krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Celem funduszu jest budowa infrastruktury transportowej, logistycznej, energetycznej i cyfrowej.

Daszyńska-Muzyczka zaznaczyła, że potrzeby inwestycyjne regionu szacowane są na 570 mld euro, a środki, które przeznaczyła Komisja Europejska na ten cel w przyszłej perspektywie budżetowej są niewystarczające.

Pod koniec maja ubiegłego roku nastąpiło podpisanie aktu założycielskiego Funduszu Trójmorza, a 17 lipca 2019 r. odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Nadzorczej Funduszu.

Prezes BGK zaznaczyła, że fundusz ma być przedsięwzięciem komercyjnym, które ma przynosić zyski udziałowcom, w tym funduszom emerytalnym.

Źródło

Skomentuj artykuł: