Gwarancje Biznesmax jako koło ratunkowe dla firm

fot. Gerd Altmann / pixabay.com / Pixabay License

Minimalizowanie negatywnych skutków epidemii dla gospodarki
Częścią „pakietu stymulacyjnego”, realizowanego już w naszym kraju, tj. Tarczy antykryzysowej i jej kolejnych rozszerzeń, są m.in. rozwiązania zmieniające warunki gwarancji Biznesmax z dopłatą do oprocentowania kredytu. Dzięki temu dostęp do finansowania firm powinien stać się większy, a utrzymanie ich płynności finansowej łatwiejsze. To odpowiedź ze strony Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) oraz Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) na jedną z głównych bolączek przedsiębiorstw, jaką jest terminowa opłata faktur, co jest negatywnym skutkiem działania koronawirusa.

W połowie kwietnia BGK we współpracy z MiFPR oraz bankami kredytującymi wprowadził zmiany do gwarancji Biznesmax, skierowanych do firm innowacyjnych i efektywnych ekologicznie z sektora MŚP. To część pakietu pomocowego przygotowanego przez BGK dla polskich przedsiębiorców. 

"Zakładamy, że już pod koniec kwietnia również ten produkt będzie dostępny dla firm"

mówi Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.

Zmiany w gwarancjach ułatwiają zaciągnięcie kredytu i zabezpieczają jego spłatę. Aby uzyskać kredyt z gwarancją i dopłatą do odsetek, przedsiębiorca powinien udać się do banku, w którym ma rachunek.

Biznesmax daje firmom szerszy dostęp do kredytów

"Wspieramy rozwój społeczno-gospodarczy kraju, co jest szczególnie ważne w czasie niekorzystnej koniunktury. Korzystając z eksperckiej wiedzy opracowujemy nowe, systemowe rozwiązania uzupełniające tarczę antykryzysową. We współpracy z resortem funduszy i sektorem bankowym przygotowaliśmy rozwiązania w gwarancjach Biznesmax, dające firmom szerszy dostęp do kredytów na korzystniejszych warunkach, co ułatwi przetrwanie trudnego okresu przedsiębiorcom, ich klientom i pracownikom. To kolejne, obok zmian w gwarancjach de minimis, nowości wchodzące w skład pakietu pomocowego BGK"

podkreśla prezes BGK, Beata Daszyńska-Muzyczka.

Nowością jest objęcie gwarancją stanowiącą pomoc de minimis kredytów obrotowych odnawialnych, w tym kredytów odnawialnych w rachunku bieżącym. Dotychczas gwarancje Biznesmax były dostępne tylko do kredytów inwestycyjnych. Dodatkowo, w przypadku kredytu obrotowego odnawialnego wystarczy, jeśli przedsiębiorca będzie zbierał dokumenty potwierdzające wykorzystanie kredytu (np. faktury) i jedynie za ich pomocą dokumentował wydatki.
Na korzyść przedsiębiorców działają też kolejne zmiany. BGK zrezygnował z katalogu kosztów kwalifikowalnych i obowiązku przedkładania przez kredytobiorcę planu projektu inwestycyjnego, gdy stara się o kredyt z gwarancją Biznesmax, stanowiącą pomoc de minimis.

"Jest to ułatwienie, dzięki któremu klient nie musi z góry planować wydatków wpisujących się w katalog kosztów kwalifikowalnych. Dzięki temu wraz z wnioskiem nie trzeba składać planu projektu inwestycyjnego. Bank kredytujący udzieli kredytu na podstawie swoich procedur"

dodaje Halina Wiśniewska, dyr. Departamentu Gwarancji i Poręczeń w BGK.

Dla kogo gwarancje

Z gwarancji Biznesmax, obejmującej odnawialny kredyt obrotowy, będzie mogło też skorzystać więcej firm. Oprócz podmiotów innowacyjnych z kredytów z gwarancją mogą skorzystać również firmy efektywne ekologicznie, które w ciągu ostatnich pięciu lat wdrażały u siebie ekologiczne rozwiązania, w tym na przykład zrealizowały inwestycję w OZE lub dotyczącą gospodarki obiegu zamkniętego.

Bank wydłużył też okres obowiązywania 5-proc. stawki rocznej dla wyliczenia dopłaty do oprocentowania kredytu. Oznacza to, że kredyty z gwarancją udzielone do końca 2021 roku (przed zmianami do końca 2020 roku) będą objęte 5-proc. stawką w skali roku liczoną od całkowitej kwoty wypłaconego kredytu. Dzięki temu maksymalna wartość dopłaty do odsetek w ciągu trzech lat kredytowania może wynieść 15 proc. całkowitej kwoty wypłaconego kredytu. Dopłaty będą dotyczyć również kredytów odnawialnych.

Maksymalna wartość gwarancji Biznesmax to 2,5 mln euro. Gwarancja zabezpieczająca kredyt odnawialny nie może przekroczyć 39 miesięcy, natomiast dla kredytów inwestycyjnych okres obowiązywania gwarancji to maksymalnie 20 lat. Wnioski o gwarancje można składać za pośrednictwem banków kredytujących. Zmienione warunki przyznawania gwarancji Biznesmax obowiązują do końca 2020 roku.

Lista banków kredytujących, które już udzielają gwarancji spłaty kredytu Biznesmax na nowych warunkach, wprowadzonych w celu ograniczenia skutków pandemii COVID-19, obejmuje: Alior Bank SA, SGB-Bank SA, Bank Spółdzielczy w Brodnicy, Bank Ochrony Środowiska SA, Bank Peako SA. Na liście banków udzielających gwarancji spłaty kredytu Biznesmax na wcześniejszych warunkach znajdują się: Bank Millennium SA, Bank Polskiej Spółdzielczości SA, BNP Paribas Bank Polska SA, Krakowski Bank Spółdzielczy, mBank SA, Nest Bank SA, PKO Bank Polski SA, Santander Bank Polska SA.

„Dzięki bezpłatnej gwarancji Biznesmax, której warunki zmieniliśmy, ułatwiamy firmom innowacyjnym i efektywnym ekologicznie dostęp do kredytu odnawialnego. W tej kryzysowej sytuacji wywołanej koronawirusem, pomagamy im zachować płynność finansową. Wystarczy, że firma ma potencjał innowacyjny lub realizuje projekt z tzw. efektem ekologicznym (np. inwestycja w OZE, efektywność energetyczna lub gospodarka obiegu zamkniętego). Taki kredyt udzielany jest na korzystniejszych warunkach niż w standardowej ofercie, a wszystkie formalności związane z uzyskaniem zabezpieczenia realizowane są na etapie wnioskowania o kredyt w banku kredytującym. Dodatkowo, kredyty objęte gwarancją otrzymają dopłatę refundującą odsetki za okres pierwszych trzech lat kredytowania - przedsiębiorca finalnie zwróci więc kredyt bez odsetek za okres objęty dopłatą. Gwarancje Biznesmax na zmienionych zasadach będą udzielane za pośrednictwem banków kredytujących do końca 2020 r.”

wyjaśnia Piotr Natkański, dyrektor ds. sprzedaży w Departamencie Gwarancji i Poręczeń BGK
Źródło