I Kongres ESG

Uelastycznienie form pracy z uwzględnieniem pracy zdalnej i zatrudnienia w niepełnym wymiarze, standardy zachęcające do zatrudniania osób starszych, niepełnosprawnych, a także konieczność wprowadzenia usprawnień w urzędach i przestrzeni publicznej, by w pełni wykorzystać ich potencjał na rynku pracy, zwiększenie udziału kobiet na stanowiskach kierowniczych - to tylko wybrane spośród wielu rekomendacji dotyczących wdrożenia standardów ESG w Polsce, które powstały podczas sesji inauguracyjnej I Kongresu ESG - Liderzy zrównoważonego rozwoju na rzecz ekosystemu ESG: „Polska w kierunku ESG - jak standardy zrównoważonego rozwoju wpłyną na politykę państwa w zakresie rozwoju, edukacji, polityki społecznej i ochrony środowiska”, z udziałem m.in. przedstawicieli resortów: edukacji i nauki, rozwoju i technologii oraz rodziny i polityki społecznej. 

Jak zaznaczali uczestnicy, m.in. przedstawiciele PKN Orlen, PGE, Lux Med., Portu Lotniczego w Warszawie im. F. Chopina i PAŻP, kolejnego panelu dyskusyjnego z udziałem przedstawicieli środowiska biznesu „ESG = game changer. Jak standardy zrównoważonego rozwoju zmienią zasady gry w biznesie?”, ESG jest globalnym trendem od którego nie ma odwrotu. Utrzymanie konkurencyjności na globalnym rynku i finansowania inwestycji w przypadku dużych przedsiębiorstw oraz możliwości kooperacji, dostarczania usług i towarów przez mniejszych, będą skuteczną motywacją do wdrażania zasad zrównoważonego rozwoju w biznesie.

Możemy wykorzystać rozwojową szansę - na skuteczniejszą gospodarkę, rozwój innowacyjnych branż i technologii, czystsze środowisko i społecznie odpowiedzialne zasady rynku pracy i działalności firm. Ta zmiana się opłaca, ale tylko od nas zależy, czy skorzystamy z tej możliwości. To wnioski i rekomendacje z dyskusji liderów biznesu podczas wspomnianego panelu. Tymczasem do świadomości przedsiębiorców nie do końca przebił się fakt, że już od 2024 r. obowiązkiem raportowania działań ESG będą objęte wszystkie organizacje - firmy i instytucje - zatrudniające powyżej 250. pracowników. Raporty składane w 2024 r. dotyczyć będą działań prowadzonych w 2023 r.

Podczas panelu „Nauka a ESG. Współpraca nauki z biznesem” poruszano z kolei zagadnienia dotyczące współpracy nauki z biznesem, optymalnych ścieżek opracowywania nowych technologii, dopasowanego do potrzeb gospodarki kształcenia kadr oraz tego, jak wiedza i doświadczenie naukowców mogą wesprzeć rozwój ESG w Polsce. W dyskusji udział wzięli m.in. Bartłomiej Orzeł, Pełnomocnik Premiera ds. Czystego Powietrza oraz eksperci z firm: 

Żabka Polska, Huawei Polska, Instytutu Staszica, Związku Pracodawców Klastry Polskie oraz Instytutu Organizacji i Zarządzania w Przemyśle ORGMASZ w Sieci Badawczej Łukasiewicz. 

Kolejny panel I kongresu ESG nosił tytuł „„S” jak społeczność - zrównoważony rozwój środowiska pracy”. Jego uczestnicy skupili się wokół takich tematów jak: „ESG a CSR - ten sam kierunek, inny zwrot wektora oddziaływania”, czy też: „Praca jako dobro relacyjne: człowiek, wspólnota, społeczność”. Bowiem praca jest istotnym elementem PKB i tylko poprzez dzielenie się jej efektami można budować wspólnotę i dobrostan oraz projektować przyszłość. A jednocześnie całe państwo opiera się o pracę, która ma aspekt humanitarny. W dyskusji uczestniczyli m.in. przedstawiciele związku zawodowego samozatrudnionych „wBREw”, PTE, Centrum Badań Zaawansowanych CBZ UAM i ZPP Wielkopolska.

Wniosek płynący z dyskusji panelowej wydaje się zbieżny ze słowami premiera Mateusza Morawieckiego, które zawarł w liście skierowanym do organizatorów i uczestników I Kongresu ESG: „Chcę mocno podkreślić, że w centrum naszych wysiłków zawsze musi stać człowiek - jego potrzeby, aspiracje, poczucie godności. Nie zbudujemy innowacyjnej i konkurencyjnej, zrównoważonej gospodarki bez zapewnienia w pierwszej kolejności bezpieczeństwa socjalnego wszystkim obywatelom”.

Organizatorem Kongresu był Instytut ESG, zespół doradczo-analityczny działający w ramach Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego, a współorganizatorami: RaportCSR.pl, Akademia Zarządzania i Rozwoju oraz Forum Pracodawcy Godnego Zaufania. Zaś partnerem medialnym - Gazeta Polska. 

Celem I Kongresu było rozpoczęcie merytorycznej dyskusji dotyczącej standardów ESG i wypracowanie rekomendacji dla Polski w tym zakresie, które wydane zostaną w postaci raportu pokongresowego. W czasie wydarzenia został podpisany „List Intencyjny - liderzy zrównoważonego rozwoju na rzecz ekosystemu ESG”.

Skomentuj artykuł: