Co roku w pierwszy czwartek maja obchodzimy Światowy Dzień Hasła. To idealna okazja, aby przypomnieć sobie zasady tworzenia silnych i bezpiecznych haseł.
Każdy serwis społecznościowy, sklep internetowy lub inna usługa, z której korzystamy w sieci wymaga od nas założenia konta, do którego potrzebne jest hasło. To w właśnie hasła stoją na straży naszych danych i cennych informacji o nas, które jeśli wpadną w niepowołane ręce, mogą przysporzyć nam wiele problemów.
Mimo różnych zabezpieczeń, rozwiązań technologicznych i narzędzi stale jesteśmy narażeni na różne ataki cyberprzestępców, którzy w nielegalny sposób próbują pozyskać nasze dane, a tym samym środki na naszych kontach bankowych.
Jednym z najskuteczniejszych metod ochrony przed nimi są właśnie silne i bezpieczne hasła.
Co to znaczy silne hasło?
O sile i skuteczności naszego hasła decyduje przede wszystkim jego długość – im dłuższe tym bezpieczniejsze hasło, a także to, aby było trudne do odgadnięcia.
Eksperci zajmujący się cyberbezpieczeństwem rekomendują, aby hasło składało się z co najmniej 12-14 znaków, a najlepiej ułożyć je z kilku wyrazów, dzięki czemu będziemy mogli je lepiej zapamiętać. Silne hasło warto zbudować na podstawie jakiejś frazy, zdania, która np. przedstawia wymyśloną przez nas scenkę, np. Cztery-Zielone-Slonie-Leza-Na-Kanapie.
Dobry sposobem może być takie utworzenia hasła za pomocą trzech - czterech losowych słów, np. ksiazkasloncekotpinezka.
Użyte w haśle wyrazy warto oddzielać np. znakami specjalnymi lub urozmaicać cyframi, kombinacja dużych i małych liter, co dodatkowo wzmacnia ich siłę.
Aby nasze hasło było silne i trudne do złamania musimy pamiętać, aby było używane tylko w jednej usłudze. Każde konto powinno mieć swoje, niepowtarzalne hasło. Dzięki temu zwiększamy swoje bezpieczeństwo, a w razie wycieku hasła do sieci, przestępcy nie będą mogli go zastosować do innych naszych kont.
Jeśli masz obawy, że wymyślanie i zapamiętywanie silnych i długich haseł, może być dla Ciebie zbyt trudne, zachęcamy do skorzystania z menedżerów haseł. Są to programy i aplikacje, które nie tylko zarządzają Twoimi hasłami i danymi logowania do różnych witryn i usług, ale również je tworzą. Narzędzia te przechowują hasła w bezpiecznej i zaszyfrowanej bazie, do której zalogować się możesz tylko ty. Takie rozwiązanie wymaga, abyś utworzył jedno, silne hasło dostępu do aplikacji.
Niestety, nawet długie i silne hasło może zostać złamane lub wpaść w niepowołane ręce. W tym celu z pomocą przychodzi usługa uwierzytelniania dwuskładnikowego, dzięki której zwiększamy bezpieczeństwo naszych danych.
Kradzież tożsamości - to też zagrożenie
Kradzież tożsamości, czyli podszywanie się pod inną osobą i zaciąganie w jej imieniu zobowiązań finansowych lub prawnych, to rosnący problem. Dlatego już wkrótce będziesz mógł zgłosić zastrzeżenie, że nie chcesz zaciągać zobowiązań finansowych. Instytucje finansowe będą weryfikować ten fakt przed udzieleniem np. pożyczki. Rejestr zawierający zastrzeżone numery PESEL zostanie wdrożony już we wrześniu br.
- 27 kwietnia Stały Komitet Rady Ministrów przyjął projekt nowelizacji ustawy, dzięki której poprawimy bezpieczeństwo obywateli w zakresie skutków kradzieży tożsamości. Nowe przepisy obejmują także wypłaty gotówkowe w bankach i wprowadzają dodatkowy kanał zastrzeżenia – w placówkach pocztowych. Ma to pomóc zapobiegać oszustwom metodą "na wnuczka" i "na policjanta”, na które najbardziej narażone są osoby starsze - informuje Janusz Cieszyński, minister cyfryzacji. - Każdy będzie mógł zastrzec swój PESEL, dzięki czemu zabezpieczy się przed nieuzasadnionymi roszczeniami wynikającymi z niektórych umów (m.in. zbycia nieruchomości, kredytu, pożyczki czy leasingu). Zastrzeżenia będzie można dokonać w aplikacji mObywatel, ale też w urzędzie, w którym zgłaszasz np. utratę dowodu osobistego – wyjaśnia.
Co to oznacza dla Polaków? Powstanie specjalny rejestr, w którym odnotowywane będą zastrzeżenia numeru PESEL.
Dzięki nowym przepisom:
- ograniczone zostaną negatywne skutki kradzieży tożsamości,
- zwiększona zostanie ochronę obywateli przed nieuprawnionym zaciągnięciem zobowiązań finansowych (np. kredytów),
- nikt nie wyrobi za Ciebie duplikatu karty SIM,
- zmniejszą się straty sektora finansowego wynikające z wyłudzeń dokonanych na skradzione dane osobowe.