Kiedy w Polsce powstanie pierwsza elektrownia atomowa?

- Chcemy, by za dziesięć do dwunastu lat w Polsce działały trzy elektrownie atomowe – zadeklarował wicepremier Jacek Sasin podczas debaty "Droga do europejskiej suwerenności energetycznej" w Davos. Polskie firmy intensywnie nad tym pracują.

Panel dyskusyjny

Projekt biznesowy zakłada budowę elektrowni atomowej m.in. w Pątnowie. Powstanie ona we współpracy z partnerem koreańskim KHNP. W procesie weźmie udział spółka Skarbu Państwa - Grupa PGE. Program rządowy przewiduje wybudowanie dwóch kolejnych elektrowni. Pierwsza z nich realizowana będzie z amerykańskim Westinghause na północy Polski.

- Nie zamykamy się jedynie na projekcie rządowym, jesteśmy otwarci także na projekty biznesowe, które wpiera rząd – mówi wicepremier Jacek Sasin.

Rozwój energetyki jądrowej zapewni Polakom czystą, stabilną i tanią energię zwiększając konkurencyjność polskiej gospodarki i niezależność energetyczną. Dziś 18% energii w Polsce pochodzi ze źródeł odnawialnych.

- Jesteśmy zainteresowani tym, by budować jak najszybciej i w jak największym wymiarze naszą energetykę jądrową. To ma być fundament polskiego miksu energetycznego wraz z energetyką odnawialną – uzasadnia szef MAP.

Zdaniem wicepremiera rozwój energetyki jądrowej jest koniecznością, ponieważ dotychczasowe odnawialne źródła energii jak wiatr i słońce nie są źródłami stabilnymi. Mogą one być jedynie uzupełnieniem miksu krajowego. Energetyka jądrowa ma stanowić fundament polskiego miksu energetycznego.

Transformacja energetyczna to konieczność   

Kryzys energetyczny wywołany przez Rosję, a później jej agresja na Ukrainę sprawił, że całą Europę, w tym Polskę, czeka transformacja energetyczna na wielką skalę. Ma ona zagwarantować suwerenność energetyczną kraju. Kluczowe staje się uniezależnienie od dostaw ze wschodu oraz zabezpieczenie ciągłości dostaw energii.

Podkreślić należy, że Polska od 7 lat skutecznie buduje swoją niezależność energetyczną poprzez inwestycje takie jak: rozbudowa terminala LNG w Świnoujściu, budowa Baltic Pipe, Terminal LNG w Kłajpedzie, interkonektory: ze Słowacją i Litwą, połączenia gazowe z Niemcami i Czechami. Dodatkowo w 2026/2027 r. planowane jest uruchomienie terminala pływającego LNG w Gdańsku. Wojna w Ukrainie potwierdziła, że to dobra strategia.

Ważne rozmowy z MOTIE

Wicepremier Jacek Sasin w Davos spotkał się także z Ministrem Handlu, Infrastruktury i Energii Republiki Korei Panem Lee Chang-hang. Tematem rozmowy była polsko-koreańska współpraca w zakresie energetyki jądrowej. Szef MAP podkreślił istotę współpracy przemysłowej ze stroną koreańską na warunkach partnerskich, które przyniosą obydwu stronom długoterminowe korzyści, zarówno ekonomiczne, jak i wizerunkowe.

KGHM coraz bliżej rozpoczęcia budowy

Amerykańska Komisja Dozoru Jądrowego (NRC) wydała certyfikat dla projektu małego reaktora modułowego firmy NuScale Power - poinformowano na stronie NRC. Umowę z NuScale na wdrożenie technologii SMR w Polsce ma KGHM. Moduł zasilający firmy NuScale Power jest pierwszym projektem z zakresu energetyki jądrowej rozporoszonej (SMR), certyfikowanym przez NRC i siódmym rodzajem reaktora, dopuszczonym do użytku w Stanach Zjednoczonych. - SMR nie jest już pojęciem abstrakcyjnym. Jest prawdziwa i gotowa do wdrożenia dzięki ciężkiej pracy NuScale, społeczności uniwersyteckiej, naszych krajowych laboratoriów, partnerów branżowych i NRC. To innowacja w najlepszym wydaniu, którą zaczynamy tutaj w USA! - powiedziała, cytowana w komunikacie NRC, dr Kathryn Huff z ministerstwa energii USA.

Wydanie certyfikatu ma duże znaczenie dla KGHM, które na początku 2022 r. zawarło z firmą NuScale umowę o wdrożeniu technologii SMR w Polsce. Przewiduje ona opracowanie i wybudowanie elektrowni zawierającej zespół co najmniej 6 reaktorów o łącznej mocy 462 MWe, z opcją do 12. Pierwsza faza inwestycji ma być ukończona do 2029 r.

NRC zaakceptowała wniosek NuScale o certyfikację projektu SMR w marcu 2018 r., a ostateczną ocenę techniczną wydała w sierpniu 2020 r. Następnie Komisja NRC głosowała nad certyfikacją projektu 29 lipca 2022 r.

Komisja Dozoru Jądrowego poinformowała także, iż NuScale pracuje obecnie nad zwiększeniem mocy każdego modułu z 50 do 77 megawatów bezemisyjnej energii elektrycznej. Oczekuje się, że wniosek w tej sprawie zostanie przez NRC rozpatrzony jeszcze w tym roku.

Ministerstwo energii USA przekazało od 2014 roku ponad 600 milionów dolarów na wsparcie projektu. Oczekuje się, że pierwszy moduł zostanie uruchomiony do 2029 r., a cała sześciomodułowa elektrownia NuScale VOYGR w Idaho Falls będzie działać w następnym roku.

KGHM i Orlen Synthos Green Energy w wyścigu do atomu

8 lipca 2022 r. Orlen Synthos Green Energy (OSGE) spółka z grupy PKN Orlen złożyła wniosek o ocenę technologii SMR do Państwowej Agencji Atomistyki (PAA). Tego dnia swój wniosek do Państwowej Agencji Atomistyki o ocenę technologii SMR złożył również KGHM. Orlen ma wyłączność w Polsce na wykorzystanie technologii BWRX-300 amerykańskiego GE Hitachi Nuclear Energy. Komercjalizacją technologii mikro i małych reaktorów jądrowych zajmuje się ORLEN Synthos Green Energy. Wydanie certyfikatu ma znaczenie dla KGHM, które zawarło z firmą NuScale umowę o wdrożeniu technologii SMR w PolsceFoto: Shutterstock/Eder Moduł zasilający firmy NuScale Power jest pierwszym projektem z zakresu energetyki jądrowej rozporoszonej (SMR), certyfikowanym przez NRC i siódmym rodzajem reaktora, dopuszczonym do użytku w Stanach Zjednoczonych.

KGHM przewiduje opracowanie i wybudowanie elektrowni zawierającej zespół co najmniej 6 reaktorów o łącznej mocy 462 MWe, z opcją do 12. Pierwsza faza inwestycji ma być ukończona do 2029 r.

Komisja Dozoru Jądrowego USA poinformowała także, iż NuScale pracuje obecnie nad zwiększeniem mocy każdego modułu z 50 do 77 megawatów bezemisyjnej energii elektrycznej. Oczekuje się, że wniosek w tej sprawie zostanie przez NRC rozpatrzony jeszcze w tym roku.

Ministerstwo energii USA przekazało od 2014 roku ponad 600 milionów dolarów na wsparcie projektu. Oczekuje się, że pierwszy moduł zostanie uruchomiony do 2029 r., a cała sześciomodułowa elektrownia NuScale VOYGR w Idaho Falls będzie działać w następnym roku.

Skomentuj artykuł: