Kolejni giganci opuszczają rosyjski rynek

Koncern Coca-Cola i Danone wycofują się z rosyjskiego rynku - podał w sobotę portal Nexta. Oba koncerny zwlekały z decyzją przez kilka dni, co spotkało się z krytyką i oburzeniem społecznym.

Do Coca-Cola HBC Russia należy 10 fabryk produkujących napoje gazowane i soki w takich miastach, jak Moskwa, St. Petersburg, Samara, Jekaterynburg, Nowosybirsk, Krasnojark i Władywostok, region Rostowski.

Grupa Danon ma z kolei w Rosji 20 zakładów produkujących: świeże produkty mleczne, odżywki dla niemowląt, produkty do żywienia medycznego, wodę.

Jak zwrócił uwagę serwis BBC, pojawienie się na rosyjskim rynku marek takich, jakich jak Coca-Cola, "symbolizowało początek nowych czasów".

W ostatnich dniach oba koncerny były krytykowane za opieszałość w decyzji o opuszczeniu Rosji. Zarzucono im między innymi, że większą wartość przywiązują do pieniędzy niż ludzkiego życia.

W odpowiedzi na rosyjską agresję na Ukrainę wiele międzynarodowych koncernów wstrzymało działalność w Rosji - m.in. marki technologiczne, samochodowe, odzieżowe.

Źródło

Skomentuj artykuł: