Krajowa Grupa Spożywcza. Jest decyzja rządu

W środę rząd na wniosek ministra aktywów państwowych wyraził zgodę na zbycie udziałów w spółkach, by powołać Krajową Grupę Spożywczą - podało Centrum Informacyjne Rządu. Do nowego holdingu będą mogły być powoływane nowe podmioty, w tym zagraniczne.

Jak poinformowało Centrum Informacyjne Rządu, Rada Ministrów przyjęła wniosek ministra aktywów państwowych o wyrażenie przez rząd "zgody na zbycie przez Skarb Państwa udziałów w spółkach +DANKO+ Hodowla Roślin sp. z o.o., ELEWARR sp. z o.o., Hodowla Zwierząt i Nasiennictwo Roślin Polanowice sp. z o.o., Kutnowska Hodowla Buraka Cukrowego sp. z o.o., Kombinat Rolny Kietrz sp. z o.o., Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o., Poznańska Hodowla Roślin sp. z o.o., Pomorsko Mazurska Hodowla Ziemniaka sp. z o.o. oraz Zakłady Przemysłu Ziemniaczanego w Pile +ZETPEZET+ sp. z o.o., przedłożony przez ministra aktywów państwowych".

Jak podano, rząd chce powołać Krajową Grupę Spożywczą, "która będzie silną, państwową spółką rolno-spożywczą". Dodano, że nowy polski holding będzie mógł budować przewagę konkurencyjną na krajowym rynku rolnym i przyczyniać się do wzmocnienia rozwoju polskiego rolnictwa na rynkach zagranicznych.

- Bezpieczeństwo żywnościowe oraz wsparcie rolnictwa i rozwoju wsi to fundamenty polityki rządu - pokreśliło CIR.

W komunikacie zaznaczono, że do nowego holdingu będą mogły być powoływane nowe podmioty, w tym zagraniczne.

"Krajowa Grupa Spożywcza będzie dużym graczem na rynku spożywczym i uniezależni polskich producentów od zachodnich koncernów. Szacowane przychody Krajowej Grupy Spożywczej będą kształtować się na poziomie blisko 3,5 mld zł rocznie, co będzie stanowiło wzrost o ponad 35 proc. w stosunku do obecnych przychodów Krajowej Spółki Cukrowej"

wskazano. 
Źródło

Skomentuj artykuł: