Krok do przodu w sprawie unijnego budżetu

Przedstawiciele państw członkowskich w Radzie UE zatwierdzili w poniedziałek porozumienie z Parlamentem Europejskim ws. unijnego budżetu na 2020 r. Teraz do uchwalenia planu wydatków potrzebne jest jeszcze głosowanie europosłów.

Negocjatorzy z Parlamentu Europejskiego i krajów unijnych wypracowali kompromis w tej sprawie w poniedziałek 19 listopada.

Nowy budżet ma nadal wspierać wzrost i konkurencyjność europejskiej gospodarki, a także inne priorytety UE, takie jak bezpieczeństwo i zarządzanie migracją.

Co piąte euro (21 proc.) z budżetu ma zostać przeznaczone na działania mające na celu przeciwdziałanie zmianie klimatu. Więcej środków powiązano z tym celem w kilku obszarach, takich jak badania i rozwój, infrastruktura transportowa i energetyczna oraz działania zewnętrzne UE.

Budżet na 2020 r. będzie o 1,5 proc. wyższy niż tegoroczny. Przewidziano na niego 168,7 mld euro w zobowiązaniach (środki, które UE zobowiązuje się zainwestować w 2020 roku lub przyszłych latach, ponieważ istnieje wiele wieloletnich projektów oraz programów).

Licząc w płatnościach, czyli funduszach, które zostaną faktycznie wydane w 2020 roku wzrost ma być większy i wynosić 3,4 proc. UE zaplanowała, że wyda w sumie 153,6 mld euro w przyszłym roku.

Źródło

Skomentuj artykuł: