MFiPR: W nowej ustawie o przekształceniu OFE w IKE zmienią się tylko terminy

W nowym projekcie ustawy o przekształceniu OFE w IKE zmienią się tylko terminy dotyczące wdrażania nowych regulacji, pozostałe założenia reformy pozostają bez zmian w stosunku do projektu, który w marcu został odrzucony przez Senat - wynika z wypowiedzi minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzaty Jarosińskiej - Jedynak.

- Projekt jest w zasadzie gotowy, dopracowujemy ostatnie szczegóły. W tej ustawie będziemy zmieniać tylko i wyłącznie terminy, ze względu na poprzednią ustawę, której nie udało się podjąć tak, by mogła ona wejść w życie. Myślę, że w najbliższym czasie będziemy ją mogli przedstawić - powiedziała Jarosińska-Jedynak dziennikarzom.

Z opublikowanego na początku września wykazu prac rządu wynika, że Rada Ministrów planuje w III kw. przyjąć nowy projekt ustawy o przekształceniu OFE w IKE. Główne założenia projektu podane w wykazie były zbieżne z poprzednim projektem ustawy ws. OFE, który w marcu br. odrzucił Senat.

Reforma zakłada, że powszechne towarzystwa emerytalne (PTE) zarządzające OFE przekształcą się w towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI), zaś OFE staną się specjalistycznymi funduszami inwestycyjnymi otwartymi (SFIO).

100 proc. aktywów netto OFE zostanie przekazanych na indywidualne konta emerytalne (IKE) prowadzone przez TFI, które będą dziedziczone.

Ze środków OFE przekształcanych w IKE pobrana zostanie tzw. opłata przekształceniowa na rzecz FUS w łącznej wysokości 15 proc., której płatność zostanie rozłożona na 2 lata.

Źródło
Tagi

Skomentuj artykuł: