Moderna pozywa BioNTech w sprawie patentów

Amerykański koncern farmaceutyczny Moderna zarzuca niemieckiemu rywalowi BioNTech i jego partnerowi firmie Pfizer naruszenie patentów przy opracowaniu szczepionek przeciwko COVID-19.

Amerykański koncern farmaceutyczny Moderna oskarżył BioNTech oraz jego partnerską firmę Pfizer z USA - producentów szczepionki przeciwko COVID-19 - o skopiowanie technologii Moderny, którą ta wynalazła na wiele lat przed pandemią. Moderna złożyła pozew w sądzie okręgowym w Massachusetts oraz w sądzie krajowym w Duesseldorfie. W pozwie domaga się odszkodowania za naruszenie praw własności intelektualnej. Firma nie ujawniła wysokości swego roszczenia.

Jak podkreślił koncern, nie chodzi mu o kwestię usunięcia z rynku szczepionki BioNTech/Pfizer. Za pomocą pozwu Moderna chce jedyne chronić swoją platformę technologiczną mRNA, której była pionierem, w którą zainwestowała miliardy dolarów i którą opatentowała już w latach 2010-2016 - wyjaśnił prezes Moderny Stéphane Bancel.

W 2020 roku Moderna zapowiedziała, że początkowo nie będzie egzekwować praw patentowych, aby pomóc innym w opracowaniu własnych szczepionek. Chodziło zwłaszcza o kraje o niskich i średnich dochodach. Jednak w marcu 2022 roku koncern oświadczył, że oczekuje od firm takich jak BioNTech i Pfizer, że będą przestrzegać praw własności intelektualnej.

Pozwy o patenty w związku z rozwojem szczepionek nie są niczym rzadkim czy wyjątkowym. Pozew pod adresem BioNTech/Pfizer skierowała w lipcu także firma biotechnologiczna CureVac z Tybingi, której nie udało się opracować własnej szczepionki przeciwko koronawirusowi.

Także Moderna, pozwana o naruszenie patentu w Stanach Zjednoczonych, toczy aktualnie spór o prawa do technologii mRNA z Państwowymi Instytutami Opieki Zdrowotnej.

Firma z siedzibą w Massachusetts uchodzi obok BioNTech za pioniera technologii szczepionek mRNA. W grudniu 2020 amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) najpierw przyznała BioNTech/Pfizer, a tydzień później Modernie awaryjne dopuszczenie ich szczepionek do użycia, co przyniosło tym firmom miliardowe zyski.

Zdaniem ekspertów technologia mRNA może zrewolucjonizować nie tylko walkę z COVID-19, lecz także z innymi pandemiami w przyszłości, a nawet z chorobami nowotworowymi. Przekazuje ona informacje do komórek ludzkich, aby wytwarzały białka i tym sposobem zwalczały patogeny.

Źródło

Skomentuj artykuł: