Niemcy: Mocny spadek produkcji

W grudniu 2022 r. produkcja w Niemczech spadła o 3,1 proc. w porównaniu z wcześniejszym miesiącem, podczas gdy prognozowano spadek o 0,8 proc. - poinformował dzisiaj w Wiesbaden Federalny Urząd Statystyczny.

W całym roku 2022 produkcja była o 0,6 proc. niższa, niż w roku poprzednim. Przemysł musiał przede wszystkim zmagać się z następstwami wojny na Ukrainie – podkreślają eksperci.

W grudniu produkcja towarów spadła o 2,1 proc., natomiast produkcja energii zmniejszyła się o 2,3 proc. Szczególnie słabe były wyniki branży budowlanej, gdzie spadek w grudniu wyniósł aż 8 proc. W ocenie Urzędu Statystycznego, powodem było zimno i wiele mroźnych dni.

"Grudzień pokazuje oczekiwane spowolnienie gospodarcze przemysłu w półroczu zimowym" – skomentowało federalne Ministerstwo Gospodarki. Szczególnie sektory energochłonne ograniczyły swoją produkcję.

"Jednak ostatnio bardziej optymistyczne perspektywy biznesowe, zmniejszające się niedobory materiałowe i pełne portfele zamówień wskazują, że spowolnienie gospodarcze w zimie będzie prawdopodobnie dość łagodne" – dodali eksperci, podkreślając, że należy założyć pojawienie się łagodnej recesji w gospodarce. 

Źródło

Skomentuj artykuł: