Niewielki wzrost cen AutoCasco nie wpłynął na zainteresowanie tym ubezpieczeniem

Inflacja w marcu osiągnęła poziom 3,2 proc., a eksperci szacują, że w najbliższym czasie może dojść do 4 proc. Wzrost inflacji przekłada się oczywiście na szybszy wzrost cen produktów i usług.

Eksperci CUK Ubezpieczenia sprawdzili, czy ten trend dotknął również sektora ubezpieczeniowego. W tym celu przeanalizowali średnie składki za ubezpieczenia komunikacyjne w I kwartale 2020 oraz 2021 r.

Jak wynika z przeprowadzonych analiz, w I kwartale 2020 roku za ubezpieczenie OC trzeba było zapłacić średnio 576 zł. Z kolei w tym samym okresie 2021 średni koszt polisy OC wyniósł 536 zł, czyli o 40 zł mniej niż w roku poprzednim.

O spadku cen nie można jednak mówić w kontekście ubezpieczenia Auto Casco. Chcąc wykupić to ubezpieczenie w I kwartale ub.r., kierowca musiał zapłacić średnio 840 zł. Dla porównania I kwartał 2021 to średnia cena na poziomie 860 zł. Wzrost może wynikać z jednej strony ze wzrostu stawek a z drugiej, z faktu, że Polacy posiadają coraz lepsze samochody.

Ubezpieczenie AC nie jest obowiązkowe, ale z pewnością przydatne. W razie stłuczki lub uszkodzenia pojazdu w innych okolicznościach, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowania z tytułu poniesionych szkód. W zależności od wybranego wariantu polisy właściciel samochodu może rozliczyć się na podstawie faktury za dokonane naprawy, otrzymać wypłatę odszkodowania na podstawie wyceny rzeczoznawcy lub oddać samochód do autoryzowanego serwisu, który za naprawy rozliczy się bezpośrednio z towarzystwem ubezpieczeniowym, bez angażowania klienta w cały proces.

Niewielki wzrost cen AutoCasco nie wpłynął na zainteresowanie tym ubezpieczeniem – nadal jest ono chętnie wybierane przez właścicieli samochodów. Warto zauważyć, że średni koszt rocznej ochrony, to niecałe 1 000 zł. Jest to niewiele w porównaniu do wartości wypłacanych odszkodowań, które wynoszą kilka a nawet kilkanaście tysięcy złotych

komentuje Anna Pawłowska-Kruzińska, dyr. marketingu CUK Ubezpieczenia.

Inne ubezpieczenie: assistance stanowi najtańszy element kompleksowej ochrony komunikacyjnej - średnia cena to 80 zł. Można je dobrać zarówno do samego ubezpieczenia OC, jak i w pakiecie z AutoCasco lub kupić niezależnie. Dostępne są różne warianty, które mogą obejmować pomoc po wypadku lub również awarii, na terenie Polski, jak i za granicą.
Na ceny ubezpieczeń komunikacyjnych wpływ ma wiele czynników.

Różnice wynikają z taryf ubezpieczycieli, którzy regularnie analizują dane statystyczne odnośnie wypadków w danym regionie, jakie rodzaje pojazdów najczęściej w tych wypadkach uczestniczą, w jakim wieku są kierowcy oraz wiele innych elementów. Wszystkie zmienne wpływają na końcową taryfę, która determinuje cenę ubezpieczenia

mówi Pawłowska-Kruzińska.

Dolnego Śląska - średnia cena polisy to 6770 zł, a za ubezpieczenie AutoCasco kierowcy z Zachodniopomorskiego - 1 048 zł. Z kolei województwem, w których kierowcy płacili najmniej za ubezpieczenia komunikacyjne było podkarpackie - 447 zł za ubezpieczenie OC oraz łódzkie - 746 zł za ubezpieczenie AutoCasco. 

Źródło

Skomentuj artykuł:

N