Niewielkie spadki na nowojorskich giełdach

Przedostatnia sesja 2021 roku zaczęła się od wzrostów głównych indeksów, ale w miarę upływu notowań coraz większą przewagę uzyskiwała podaż. Ostatecznie indeksy zamknęły notowania na minusie, na najniższych poziomach zanotowanych w czwartek.

Taki przebieg notowań ma negatywną wymową i pozwala przypisać większe prawdopodobieństwo spadkom także na ostatniej sesji 2021 roku.

Indeks Dow Jones Industrial (DJI) spadł na zamknięciu czwartkowej sesji o 0,25 proc. i zakończył notowania na 36 398,08 pkt., S&P 500 stracił 0,30 proc. do 4 778,80 pkt., a Nasdaq Composite zniżkował o 0,16 proc. do 15 741,56 pkt.

Spadki na czwartkowej sesji oznaczają, że DJI zakończył serię wzrostowych sesji, która wyniosła indeks do najwyższej wartości w historii, na sześciu.

We środę na najwyższym poziomie w historii sesję zakończył także S&P 500. Na początku czwartkowych notowań indeks wspiął się do poziomu 4808,53 pkt. ustanawiając nowych śródsesyjny rekord. Na zakończenie sesji wartość indeksu była jednak o 30 pkt niższa, a ponad połowę tego dystansu S&P 500 stracił w ostatniej godzinie notowań.

Początkowej przewadze kupujących sprzyjały opublikowane przed sesją dane z amerykańskiego rynku pracy. Departament Pracy poinformował, że liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wyniosła 198 tys. wobec konsensusu agencji Bloomberg na poziomie 206 tys. Tydzień wcześniej liczba nowych wniosków wyniosła 206 tys., po korekcie z 205 tys. Liczba kontynuujących pobieranie zasiłku w tygodniu, który skończył się 18 grudnia, również okazała się niższa od oczekiwań rynkowych i wyniosła 1,716 mln wobec 1,868 mln oczekiwanych.

W czwartek kolejny raz w centrum zainteresowania znalazła się spółka Biogen. Tym razem kurs akcji spadł o 7,1 proc. Koreański Samsung zaprzeczył doniesieniom prasy, że prowadzi rozmowy w sprawie przejęcia tej firmy. W środę kurs akcji Biogenu wzrósł 9,5 proc.

Spadały notowania operatorów statków wycieczkowych. Kurs akcji Norwegian Cruise Line zniżkował 2,6 proc., a Carnival stracił 1,3 proc. Amerykańskie Centrum ds. Kontroli i Zapobiegania Chorobom wydało rekomendację, żeby Amerykanie unikali podróży tego typu statkami, nawet jeśli są zaszczepieni. Na początku sesji notowania obydwu spółek znajdowały się na plusie.

Słabo wypadły także spółki produkujące półprzewodniki. Akcje Micron Technologies straciły 2,4 proc., a notowania AMD spadły 2,1 proc. W środę Micron ostrzegł, że negatywny wpływ na produkcję spółki będą miały lockdowny w Chinach spowodowane przez kolejne ogniska koronawirusa.

Wzrostem o 0,4 proc. zakończyły sesję akcje Johnson & Johnson. Spółka poinformowała, że wzmacniacz do jego szczepionki na koronawirusa wykazał w badaniach w RPA 85-proc. skuteczność w zapobieganiu hospitalizacjom. Badanie nie było jeszcze recenzowane.
Rentowność 10-letnich UST spada o 0,3 pb do 1,52 proc., a dochodowość 30-letnich obligacji zniżkuje również o 3 pb do 1,94 proc.

Na rynku ropy notowania kontraktów na gatunek WTI na luty wzrosły o 0,6 proc. do 76,99 USD za baryłkę, a lutowe futures na Brent poszły w górę o 0,1 proc. do 79,32 USD/b.

Źródło
Tagi

Skomentuj artykuł: