Nowe zasady działania kas zapomogowo-pożyczkowych

Rada Ministrów przyjęła dzisiaj projekt ustawy o kasach zapomogowo-pożyczkowych, która obejmuje zasady tworzenia, organizowania i działania tego rodzaju kas u pracodawców. Nowością będzie m.in. możliwość tworzenia kasy przez co najmniej 10 osób wykonujących pracę zarobkową u danego pracodawcy. Kasę będą więc mogli założyć nie tylko pracownicy, ale również np. zleceniobiorcy, wykonawcy dzieła. Projekt ustawy trafi teraz do Sejmu.

Dotychczasowo kasy działały u pracodawców na podstawie Rozporządzenia z 19 grudnia 1992 r. w sprawie pracowniczych kas zapomogowo-pożyczkowych oraz spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych w zakładach pracy. Przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii projekt ustawy jest w większości zgodny z nadal obowiązującym rozporządzeniem a wprowadzone zmiany dostosowują funkcjonowanie KZP do zmian wprowadzonych w nowelizacji ustawy o związkach zawodowych z 2018 r. oraz normują zasady dotyczące członkostwa w kasach, oraz prawa i obowiązki z tego wynikające.

- Kasy pełnią istotne funkcje w zakresie polityki społecznej. Dają pracownikom możliwość uzyskania potrzebnych środków finansowych, które nie są obciążone dodatkowymi kosztami w postaci prowizji czy odsetek. Przede wszystkim są  wsparciem dla osób, które są w trudnej sytuacji

mówi wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk.

Projekt ustawy zostanie teraz skierowany do prac parlamentarnych. Nowe rozwiązania wejdą w życie 30 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Działające na podstawie obecnie obowiązujących przepisów pracownicze kasy zapomogowo-pożyczkowe staną się kasami zapomogowo-pożyczkowymi w rozumieniu przyjętych w projekcie ustawy przepisów. W konsekwencji konieczne stanie się dostosowanie brzmienia statutów kas do zmienianej podstawy prawnej ich funkcjonowania w terminie 18 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.

Z danych GUS wynika, że regulacja obejmie ok. 934 obecnie funkcjonujących pracowniczych kas zapomogowo-pożyczkowych. Udzielają one swoim członkom pomocy materialnej w formie pożyczek oraz zapomóg stanowiąc rodzaj wewnętrznej instytucji samopomocy finansowej u pracodawcy. Głównym celem ich działalności jest udzielanie swoim członkom pożyczek. Zapomogi mogą być przyznawane przez kasy wówczas, gdy kasa faktycznie posiada środki finansowe, które mogą być przeznaczone na ten cel.

Źródło

Skomentuj artykuł: