Odetną TikTok od możliwości zarabiania w USA?

Amerykańscy ustawodawcy wprowadzili we wtorek przepisy, które, jeśli zostaną zatwierdzone, zabronią wszystkich transakcji finansowych z popularnej aplikacji społecznościowej TikTok. Proponowane zarówno przez Republikanów jak i Demokratów ustawodawstwo sprawiłoby, że TikTok i inne chińskie firmy mediów społecznościowych nie mogłyby prowadzić działalności w USA.

Republikański senator Marco Rubio ogłosił dwupartyjne ustawodawstwo mające na celu demonetyzację TikToka, ponieważ obawy związane z aplikacją sugerują, że jest ona wykorzystywana do szpiegowania Amerykanów i cenzurowania treści.

Biuro senatora Rubio poinformowało w komunikacie prasowym, że ustawodawstwo zablokuje wszystkie transakcje od firm mediów społecznościowych w Rosji i Chinach lub tych będących pod ich wpływem.

Jak wskazuje się spółka macierzysta TikTok, ByteDance LTD, jest zobowiązana zgodnie z chińskim prawem do udostępniania swoich danych Komunistycznej Partii Chin na każde żądanie.

Towarzyszący projekt ustawy w Izbie Reprezentantów USA jest sponsorowany przez republikańskiego kongresmena Mike'a Gallaghera z Wisconsin i demokratycznego kongresmena Raja Krishnamoorthi z Illinois.

Jak się przypomina, podczas gdy kilka stanów, w tym Maryland, Teksas i Południowa Dakota, podjęło działania mające na celu zakazanie używania TikToka w agencjach stanowych, dotychczas nic nie zostało zrobione na poziomie federalnym.

„Nie chodzi o kreatywne filmy - chodzi o aplikację, która codziennie zbiera dane o dziesiątkach milionów amerykańskich dzieci i dorosłych” - powiedział senator Rubio.

„Wiemy, że jest używany do manipulowania kanałami i wpływania na wybory. Wiemy, że odpowiada przed Chińską Republiką Ludową” - dodał. Senator stwierdził z naciskiem, że nadszedł czas, aby USA przestały marnować czas na „bezsensowne negocjacje z marionetkową firmą KPCh”.

Gallagher również rozważył proponowany zakaz, sugerując, że zezwolenie TikTokowi na kontynuowanie działalności w USA jest jak pozwolenie „ZSRR” na kupowanie głównych publikacji i firm medialnych podczas zimnej wojny.

„TikTok to cyfrowy narkotyk, który uzależnia Amerykanów, zbierając ich dane i cenzurując ich wiadomości” - oświadczył w komunikacie prasowym polityk. „Żaden kraj, który choćby przelotnie interesuje się własnym bezpieczeństwem, nie pozwoliłby na to, dlatego nadszedł czas, aby zakazać TikToka i każdej innej aplikacji kontrolowanej przez KPCh, zanim będzie za późno”.

TikTok wyraził zaniepokojenie wysiłkami podejmowanymi przez ustawodawców federalnych.

„Niepokojące jest to, że zamiast zachęcić administrację do zakończenia przeglądu bezpieczeństwa narodowego z powodu TikToka, niektórzy członkowie Kongresu zdecydowali się naciskać na politycznie motywowany zakaz, który nie ma nic wspólnego z bezpieczeństwem narodowym Stanów Zjednoczonych” - oznajmił rzecznik TikToka.

„TikTok jest kochany przez miliony Amerykanów, którzy korzystają z platformy, aby uczyć się, rozwijać swoje firmy i łączyć się z kreatywnymi treściami, które przynoszą im radość. Będziemy nadal informować członków Kongresu o planach, które zostały opracowane pod nadzorem czołowych agencji bezpieczeństwa narodowego w naszym kraju - planach, które są w trakcie wdrażania - w celu dalszego zabezpieczenia naszej platformy w Stanach Zjednoczonych.”

Źródło

Skomentuj artykuł: