Orlen szykuje wypłatę dywidendy. Obajtek: To wzmacnia koncern

Zarząd PKN Orlen rekomenduje wypłatę dywidendy za 2021 r. w wysokości 3,5 zł za akcję - poinformowała dzisiaj spółka. Na dywidendę zarząd planuje przeznaczyć prawie 1,5 mld zł z zeszłorocznego zysku netto.

Rekomendacja zarządu zostanie przedstawiona Zwyczajnemu Walnemu Zgromadzeniu akcjonariuszy, które podejmie ostateczną decyzję w tej kwestii - zastrzegła spółka.

Zgodnie z informacją PKN Orlen, propozycja dla ZWZ zakłada, żeby zysk netto za 2021 r. w wysokości niemal 8,4 mld zł został podzielony w ten sposób, iż niemal 1,5 mld zł zostałoby wypłacone jako dywidenda, a 6,9 mld zł trafiło na kapitał zapasowy.

Dodatkowo zarząd PKN Orlen zaproponował 10 sierpnia 2022 r. jako dzień dywidendy oraz 3 października 2022 r. jako dzień wypłaty dywidendy.

Propozycja dywidendy "to efekt rekordowych wyników wypracowanych w 2021 r., które umożliwiają nam dzielenie się zyskami z akcjonariuszami i dają solidne podstawy do dalszego rozwoju koncernu" - napisał na Twitterze prezes PKN Orlen Daniel Obajtek

- PKN Orlen jest odpowiedzialną firmą. Polityka dywidendowa musi być odpowiedzialna i ciągła. Nie można tej polityki zmieniać nagle. (...) Przychody Orlenu nie wskazują na to, byśmy mogli zrezygnować z polityki dywidendowej - powiedział Obajtek w środę.

- Polityka dywidendowa wzmacnia koncern, wzmacnia wiarygodność do koncernu, wzmacnia jego atrakcyjność w tym zakresie i w momencie, kiedy jesteśmy w procesach fuzji, musimy pokazać, że jesteśmy koncernem odpowiedzialnym, stabilnym i ta polityka stabilna wypłaty dywidendy będzie trwała w tym zakresie

dodał prezes PKN Orlen.

Obajtek poinformował też, że Orlen nadal będzie stosować politykę dywidendową, aby być atrakcyjną firmą dla akcjonariuszy, co pozwoli na zdobywanie kapitału na dalsze inwestycje.

Źródło

Skomentuj artykuł: