Patriotyzm gospodarczy i jej liderzy – siłą napędową i dumą polskiej gospodarki 

O tym, jak ważna jest silna gospodarka oparta na kapitale narodowym i prywatnym reprezentowanym przez polskich przedsiębiorców, przekonywali organizatorzy gali Konkursu „Polski Przedsiębiorca 2019 Gazety Polskiej Codziennie”. Ideą plebiscytu jest promowanie patriotyzmu gospodarczego oraz przedsiębiorców pracujących dla rozwoju polskiej gospodarki. Tegoroczna, jubileuszowa edycja ma charakter wyjątkowy, odbywa się również w szczególnym momencie. Oto pięciu finalistów – a wśród nich liderzy w eksporcie, innowacji, przemyśle, sektorze MŚP i działalności filantropijnej. 

Piąta edycja Konkursu „Polski Przedsiębiorca 2019 Gazety Polskiej Codziennie” wyłoniła polskich liderów, którzy nie boją się nowych wyzwań i prężnie rozwijają swoją działalność. Skutecznie wspierają polski kapitał na terenie kraju, zdobywając także nowe rynki, poza jego granicami. O Konkursie mówił inicjator przedsięwzięcia, redaktor naczelny „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie”: 

– Ideą Konkursu jest promowanie i docenienie polskich przedsiębiorców. Szukamy takich ludzi, którzy osiągnęli sukces, stali się liderami, czasem pomimo wielu przeciwności. Powiększali swój potencjał, nawet wówczas, gdy nie dawano im szans na przetrwanie. Życzę aby Państwo rozwijali się dalej, bo kiedy ma się wolę i siłę, to można osiągnąć sukces – mówił red. Tomasz Sakiewicz.

O potrzebie promowania polskiego patriotyzmu gospodarczego mówił także Jarosław Kaczyński, wiceprezes Rady Ministrów, prezes Prawa i Sprawiedliwości. – Nagrodę Polski Przedsiębiorca rozumiem jako element wsparcia liderów biznesu, honorowania tych, którzy w swojej dziedzinie są najlepsi, najbardziej gotowi do działania i potrafią działać skutecznie.

W tym roku doceniono pięciu wyjątkowych przedsiębiorców, a wśród laureatów znalazły się takie osoby jak: Remigiusz Kopoczek, prezes Spółki organizującej jedno z najważniejszych wydarzeń gospodarczych w kraju – Kongres 590 czy Bogdan Pęski, Prezes Zarządu Spółki B.D. Art., marki globalnej współpracującej z takimi gigantami jak IKEA, Amazon czy Castorama.  

Nagroda „Gazety Polskiej Codziennie” przyznawana jest osobom indywidualnym w 5 kategoriach: eksporter, innowator, lider przemysłu, reprezentant małych i średnich przedsiębiorstw, filantrop. Decyzją redakcji „Gazety Polskiej Codziennie” wręczono także dodatkowe wyróżnienia.

Laureaci Konkursu „Polski Przedsiębiorca 2019 Gazety Polskiej Codziennie”:
w kategorii „Eksporter”: Bogdan Pęski, Prezes Zarządu B. D. Art. Sp. z o.o. Sp. k. 

Laudację dla laureata wygłosiła pani Anna Gembicka, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej: – Działalność laureata pokazuje, że polski kapitał może generować miliony euro przychodu, a ekspansję na rynki zagraniczne można połączyć ze zrównoważonym rozwojem. Działalność takich firm, jak nagrodzona, wzmacnia nie tylko polski potencjał gospodarczy, ale również buduje polską markę. Tego typu firmy są prawdziwymi ambasadorami Polski w świecie globalnego biznesu.

B.D. Art. Sp. z o.o. Sp. k. istnieje na rynku od 25 lat i specjalizuje się w produkcji artykułów dekoracji wnętrz takich jak ramki do zdjęć i lustra. Posiada zarejestrowaną markę i logo na wszystkich kontynentach poza Ameryką Południową, gdzie rozpoczyna się proces certyfikacji. Jest firmą rodzinną w 100% z polskim kapitałem. W swojej ofercie posiada ponad 700 produktów, a 80% z nich jest sprzedawana poza granicami Polski na wszystkich kontynentach. Do grona klientów należą takie marki jak m.in. IKEA, Amazon, Leroy Merlin, Kingfisher, Castorama czy OBI. 

Firma rozwija handel elektroniczny, posiada własny sklep internetowy, a jej produkty są dostępne w 26 krajach Europy przez platformę Amazon oraz spółkę córkę BDart EU w USA i Japonii. Wszystkie zyski są reinwestowane w spółkę lub inne projekty takie jak budownictwo mieszkaniowe (w Białymstoku), czy huta szkła płaskiego i farma fotowoltaiczna 35MW oraz kopalnia minerałów (województwo lubelskie), które wpisują się w zrównoważony rozwój Ściany Wschodniej. 

W kategorii „Innowator”: Remigiusz Kopoczek, Prezes Zarządu Kongresu 590 Sp. z o.o. 

Nagrodę w tej kategorii wręczył europoseł Ryszard Czarnecki: – Silna gospodarka w XXI wieku to gospodarka innowacyjna, konkurencyjna w wyścigu, który cały czas toczy się na świecie. Stąd też jest to nagroda szczególna, a otrzymuje ją człowiek orkiestra. Człowiek wielu talentów, który stworzył coś, co stało się świetną promocją polskich rodzimych firm zarówno tych, które funkcjonują jako spółki Skarbu Państwa, jak i również firm prywatnych. 

Kongres 590 Sp. z o.o. to organizator corocznego najważniejszego wydarzenia gospodarczego w Polsce, skupiającego przedstawicieli polskiego biznesu, nauki, polityki i legislacji oraz gości zagranicznych. Wykorzystując najnowszą technologię, dostosowuje się także do nowych wymagań sanitarno-epidemiologicznych. Stworzona na potrzeby Kongresu autorska platforma online „Lokkarto” w jęz. esperanto oznacza słowo „miejscówka”. Pozwala na najwierniejsze przeniesienie doświadczeń kongresowych do sieci internetowej. 

W kategorii „Lider przemysłu”: Piotr Wojciechowski, Prezes Zarządu WB Electronics S.A.

O laureacie mówił wiceprezes Zarządu Banku PKO BP, Mieczysław Król: – Firma jest liderem zmian technologicznych w polskiej armii i w przemyśle obronnym. Działając w obszarze specjalistycznej elektroniki i informatyki wojskowej pomaga wprowadzić Siły Zbrojne RP w XXI wiek, wyznaczając obowiązujące standardy w obszarach kluczowych dla bezpieczeństwa narodowego. Firma jest liderem w największej prywatnej grupie kapitałowej polskiego przemysłu obronnego. W swojej działalności kieruje się innowacyjnością i tworzeniem przełomowych rozwiązań technologicznych.

WB Electronics S.A. to lider kojarzony głównie z obronnością. To największy polski producent nowoczesnych technologii obronnych, oferujący zaawansowane rozwiązania dla sił zbrojnych z całego świata. Spółka dostarcza wyroby dla wielu odbiorców, także w zakresie bezpieczeństwa przeciwpożarowego i bezpieczeństwa na drogach. Autorskie rozwiązania zaprojektowane przez inżynierów wyznaczają standardy i kreują nowe trendy nie tylko w Polsce, ale są głównym źródłem sukcesu na rynkach międzynarodowych.

GRUPA WB jako firma działająca globalnie posiada swoje biura i centra technologiczne w najbardziej rozwijających się regionach świata: od Azji przez Bliski Wschód po Stany Zjednoczone Ameryki. 

W kategorii „Reprezentant małych i średnich przedsiębiorstw”: dr inż. Tomasz Bieńkowski, Prezes Zarządu Polskiej Federacji Ziemniaka 

Nagrodę wręczył Grzegorz Puda, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi: – Laureat jest Prezesem Zarządu Polskiej Federacji Ziemniaka. Nagrodzony to nie tylko wybitny specjalista w swojej dziedzinie, ale również wielki miłośnik i pasjonat. Dzięki niemu staliśmy się liderem w produkcji polskiego ziemniaka – jesteśmy w pierwszej lidze, jeżeli chodzi o dostępność i markę naszego ziemniaka. 

Polska Federacja Ziemniaka to zrzeszenie działające w celu integracji polskiej branży ziemniaczanej. Wspólnie reprezentuje środowisko w kraju i poza granicami. Na co dzień pracuje nad poprawą jakości i wydajności polskiej produkcji ziemniaków. Skupia swoje działania na rozwoju polskiej branży ziemniaczanej i wzrostu jej konkurencyjności na rynku krajowym i międzynarodowym. Kieruje się przede wszystkim realizacją wyznaczonych celów i tworzeniem nowych szans dla polskiej branży ziemniaczanej. Kluczowe dla Polskiej Federacji Ziemniaka wartości to: doświadczenie, współpraca, skuteczność. 

W kategorii „Filantrop”: mec. Jerzy Kwaśniewski, Prezes Zarządu Instytutu na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris 

- Prawnicy Instytutu na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris mają odwagę płynąć pod prąd, bronić ludzi słabszych, życia poczętego, a także przywracać świat wartości – tak o laureacie mówił Adrian Stankowski, redaktor naczelny portalu „Gazety Polskiej Codziennie”.

Instytut Ordo Iuris angażuje się w obronę osób i środowisk zagrożonych społecznym wykluczeniem ze względu na przywiązanie do tradycyjnego ładu społecznego. Do celów statutowych Instytutu należy prowadzenie badań nad kulturą prawną, w tym prowadzenie i wspieranie badań naukowych oraz ich popularyzacja poprzez organizację prelekcji, sympozjów, spotkań dyskusyjnych i konferencji. 

Prawnicy działający w ramach Instytutu Ordo Iuris przygotowują projekty ustaw, inicjują postępowania sądowe oraz włączają się w interwencję procesową w ramach procedur toczących się zarówno na gruncie krajowym, jak i międzynarodowym. 

Wyróżnienie dziennika „Gazeta Polska Codziennie” otrzymał również Anatol Timoszuk, Prezes Zarządu, AC S.A. – jeden z najważniejszych postaci życia gospodarczego na Podlasiu. Twórca, współwłaściciel, wieloletni Prezes, a od 2008 roku Przewodniczący Rady Nadzorczej AC, największego w Polsce i liczącego się na świecie producenta instalacji autogaz marki STAG. Marka STAG jest rozpoznawalna w ponad 40 krajach świata, w wielu z nich ma status rynkowego i technologicznego lidera. 

Po raz pierwszy w historii nagrody pojawiła się nowa kategoria – wyróżnienie za „budowanie wspólnej przyszłości, wspieranie polskiego potencjału i talentów”. Redakcja dziennika przyznała je British American Tobacco Polska. – Firma zaczęła swoją działalność w Polsce niemal 30 lat temu od zakupu lokalnej fabryki. Po wielu latach inwestycji, dzisiaj w Augustowie, mamy jedną z największych fabryk papierosów na świecie, eksportującą na zagraniczne rynki. Rozumiemy rolę dużego biznesu, inwestujemy w polską gospodarkę ale też wspieramy i rozwijamy naszych pracowników, płacimy podatki, rocznie ponad 6 mld zł oraz wspieramy lokalną społeczność – mówił Piotr Stefaniak, członek Zarządu British American Tobacco Polska Trading, odbierając przyznane wyróżnienie.  

Patronat honorowy nad tegoroczną edycją objęli Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów, Minister Edukacji Narodowej, Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Minister Rozwoju, Pracy i Technologii, Minister Aktywów Państwowych. Przedsięwzięcie zostało objęte także patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Patroni medialni wydarzenia: tygodnik Gazeta Polska, miesięcznik Niezależna Gazeta Polska – Nowe Państwo, portale Niezależna.pl, FilaryBiznesu.pl, Telewizja Republika i TVP Info.
 

Źródło

Skomentuj artykuł: