Pentagon przyznaje SpaceX kontrakt na internet satelitarny Starlink na Ukrainie

Pentagon poinformował, że zgodził się na zakup satelitarnych terminali internetowych Starlink od SpaceX Elona Muska do użytku na Ukrainie. Jednocześnie odmówiono podania dodatkowych szczegółów umowy, w tym ceny, zakresu i harmonogramu dostawy.

„Kontynuujemy współpracę z szeregiem globalnych partnerów, aby zapewnić Ukrainie zdolności satelitarne i komunikacyjne, których potrzebują. Łączność satelitarna stanowi istotną warstwę w całej sieci komunikacyjnej Ukrainy, a departament podpisuje umowy ze Starlink na usługi tego typu” 

– napisał Pentagon w oświadczeniu dla CNBC.

„Ze względów bezpieczeństwa operacyjnego i ze względu na krytyczny charakter tych systemów - nie możemy podać obecnie dodatkowych informacji dotyczących konkretnych zdolności, umów lub partnerów” 

- dodano w komunikacie.

Pierwsze terminale Starlink na Ukrainie pojawiły się cztery dni po tym, jak wojska rosyjskie przekroczyły granicę tego kraju. 

Elon Musk powiedział w październiku, że SpaceX nie będzie w stanie kontynuować finansowania korzystania z terminali Starlink na Ukrainie z własnych środków „w nieskończoność”, po tym, jak CNN poinformował, że firma poprosiła Pentagon o pokrycie kosztów. Jednak później miliarder zmienił kurs i nadal finansował tę usługę.

Zachodni urzędnicy wcześniej chwalili decyzję Muska o wyposażeniu Ukrainy w internet Starlink, powołując się na kolosalny i masowy rosyjski ostrzał infrastruktury cywilnej, który pozostawił duże połacie kraju bez komunikacji.

Starlink to globalna sieć ponad 4 tys. satelitów SpaceX, która świadczy usługi w ponad 50 krajach. 

SpaceX stale rozszerza ofertę produktów Starlink w ostatnich latach, sprzedając usługi klientom indywidualnym, biznesowym, RV, morskim i lotniczym.

Na początku tego roku Gwynne Shotwell, prezes i dyrektor operacyjny, powiedziała, że SpaceX jest „naprawdę zadowolony, że może zapewnić Ukrainie łączność i pomóc im w walce o wolność”, ale jak podkreśliła Starlink „nigdy nie miał pełnić funkcji militarnych”.

„Ukraińcy wykorzystali to w sposób, który był niezamierzony i nie był częścią żadnego porozumienia, więc musimy nad tym pracować w Starlink” - stwierdziła Shotwell w lutym.

- stwierdziła Shotwell w lutym.

Shotwell dodała, że Ukraina używająca Starlink jako systemu komunikacji „dla wojska jest w porządku, ale naszym zamiarem nigdy nie było wykorzystanie go do celów ofensywnych”. W szczególności zwróciła uwagę na doniesienia o tym, że Ukraina używa Starlink „na dronach”. Ukraińscy żołnierze opisywali użycie go do łączenia dronów oraz identyfikowania i niszczenia celów wroga, donosił „Times of London” w marcu 2022 roku.
 

Źródło

Skomentuj artykuł: