Pierwsi beneficjenci Google for Startups Ukraine Support Fund

W ciągu ostatnich trzech miesięcy świat obserwował niezłomność i hart ducha narodu ukraińskiego. Zobaczyliśmy, jak całe społeczeństwo zareagowało na te trudne okoliczności i wykazało się nie tylko wolą przetrwania, ale także wytrwałością i konsekwencją w dążeniu do celu.

Wartości przyświecające Ukraińcom i Ukrainkom są nam znane również dzięki silnej i prężnie działającej  społeczności startupowej, która może się pochwalić licznymi "jednorożcami", takimi jak GitLab, Grammarly, Genesis, People.ai czy Firefly Aerospace.

Aby pomóc ukraińskim przedsiębiorcom w utrzymaniu i rozwoju ich firm, zaoferować wsparcie tej  społeczności i przygotować odbudowę podstaw powojennej gospodarki, w marcu ogłoszono utworzenie Google for Startups Ukraine Support Fund o wartości 5 milionów dolarów, w ramach którego w 2022 roku będzie przyznane ukraińskim startupom finansowanie na zasadach equity-free. Wybrane firmy otrzymają do 100 tys. dolarów, a także stały mentoring Google, wsparcie produktowe i kredyty na usługi chmurowe.

Poznajcie pierwsze wybrane startupy

Ogłoszono pierwszą grupę startupów, które skorzystały z Google for Startups Ukraine Support Fund.

 •     Almexoft: platforma typu low-code do automatyzacji procesów biznesowych i elektronicznego zarządzania dokumentami.
 •     CareTech Human: w pełni zautomatyzowane urządzenie typu "plug-and-play" do codziennej kontroli stanu zdrowia i wczesnego wykrywania chorób.
 •     Discoperi: system kontroli wideo oparty na sztucznej inteligencji, który gromadzi dane o ruchu drogowym, aby zapobiegać wypadkom samochodowym i zwiększać bezpieczeństwo na drogach.
 •     Dots Platform: oparta na chmurze, wszechstronna platforma do dostarczania żywności.
 •     Elai.io: platforma text-to-video, która umożliwia użytkownikom generowanie treści wideo z wirtualnymi prezenterami na podstawie tekstu.
 •     Effy.ai: oprogramowanie HR, które umożliwia liderom i liderkom budowanie wydajnych zespołów.
 •     Handy.ai: wewnętrzna platforma komunikacyjna oferująca osobistego wirtualnego asystenta dla pracowników.
 •     Lab24: cyfrowy rynek laboratoriów medycznych łączący klientów z przystępnymi cenowo usługami.
 •     Mindly:  kompleksowa platforma wspomagająca zdrowie psychiczne, wykorzystywana do terapii online, która oferuje opiekę nad pacjentami opartą na sztucznej inteligencji i automatyzację administracji klinicznej.
 •     PRAVOSUD: platforma analizy sporów sądowych umożliwiająca prawnikom opracowywanie skutecznych strategii prawnych.
 •     pleso therapy: platforma pozwalająca zadbać o zdrowie psychiczne, która skutecznie łączy pacjentów z terapeutami.
 •     Private Tech Network: platforma typu "venture capital-as-a-service" oparta na sztucznej inteligencji, której zadaniem jest przyspieszenie i usprawnienie procesu pozyskiwania dofinansowania.
 •     Releaf Paper: pierwszy na świecie producent wyrobów papierowych powstających  z opadłych liści.
 •     Respeecher: system konwersji głosu dla twórców treści.
 •     Skyworker: aplikacja  oferująca usługi rekrutacji i zarządzania zasobami ludzkimi.
 •     VanOnGo: obsługiwana przez sztuczną inteligencję platforma dostaw bezpośrednich dla konsumentów.  
 •     ZooZy: aplikacja mobilna do kompleksowej opieki nad zwierzętami domowymi, która łączy w jednej platformie wiele potrzeb  - żywienie, porady dotyczące szkolenia, opiekę zdrowotną i inne niezbędne informacje.

Ze względu na ogromne zainteresowanie, wnioski są rozpatrywane sukcesywnie - kontynuujemy sprawdzanie zgłoszeń, które już otrzymaliśmy, więc zapraszamy do śledzenia dalszych ogłoszeń.

Startupy są wybierane na podstawie kryteriów i rozmowy kwalifikacyjnej. Startupy założone w Ukrainie, które spełniają kryteria, wciąż mogą składać wnioski tutaj. Dla firm, które nie kwalifikują się do samego Funduszu, Google for Startups oferuje inne formy wsparcia, które można znaleźć tutaj.

Kluczowe wyzwania oczami ukraińskiego przedsiębiorcy

Aby lepiej zrozumieć wyzwania, przed którymi stoją ukraińscy przedsiębiorcy prowadzący firmy w czasie wojny porozmawialiśmy z Dimitrim Podolievem, CEO i współzałożycielem aplikacji Mindly wspierającej zdrowie psychiczne.

Kiedy Mindly brało udział w programie Google for Startups Accelerator: Europe dla startupów z branży healthtech i wellbeing w zeszłym roku, Podoliev skupił się na "zbudowaniu zespołu, który będzie w stanie szybko, sprawnie i skutecznie wykorzystać podejście oparte na danych
do stworzenia  niesamowitego produktu".

Źródło

Skomentuj artykuł: