Pierwszy miliard z Polskiego Bonu Turystycznego

Suma płatności zrealizowanych z wykorzystaniem Polskiego Bonu Turystycznego przekroczyła 1 mld zł. Z bonu skorzystały już 4 miliony dzieci - poinformowało ministerstwo rozwoju, pracy i technologii.

Świadczenie stanowi pomoc finansową dla rodzin z dziećmi i przedsiębiorców z branży turystycznej. Z tytułu płatności zrealizowanych Polskim Bonem Turystycznym na konta przedsiębiorców trafia kolejna transza środków.

- Społeczny i gospodarczy wymiar wsparcia, jakim okazał się Polski Bon Turystyczny, jest niepodważalny. Dla 4 milionów dzieci i ich rodzin, które już skorzystały z tego świadczenia bon stał się szansą na wspólny wypoczynek, a dla ponad ¼ z nich był to pierwszy rodzinny wypoczynek poza domem. Bon to także znaczne odciążenie domowego budżetu w planowaniu wypoczynku, wycieczek czy turnusów rehabilitacyjnych dla rodziców i opiekunów dzieci z niepełnosprawnościami. Stymulując popyt na krajową turystykę bon pomógł też wielu przedsiębiorcom przetrwać najtrudniejszy czas pandemii - mówi Jarosław Gowin, wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii.

Do skorzystania z programu podczas wakacji zmobilizowali się nie tylko rodzice, ale także przedsiębiorcy turystyczni, których liczba, tylko w ciągu ostatniego tygodnia wzrosła do ponad 27 tys.

- Dla zarejestrowanych w bazie Polskiego Bonu Turystycznego legalnie działających przedsiębiorców, bon stał się szansą na powrót do normalności przerwanej przez koronawirusa. W wykorzystaniu pełnego potencjału tego narzędzia przeszkodziły wcześniejsze lockdowny i zamknięcie branży turystycznej, ale w ostatnich tygodniach, poziom płatności z wykorzystaniem bonu błyskawicznie rośnie. Rośnie też liczba przedsiębiorców, którzy nadal decydują się na rejestrację w programie. Wartość aktywowanych już bonów wynosi ponad 2 mld zł, a dziś, jeszcze przed półmetkiem wakacji, połowa z tych środków znalazła się na kontach przedsiębiorców turystycznych. Zachęcam do pobierania bonów przez rodziców dzieci i zgłaszania się do programu przedsiębiorców turystycznych i organizacje pożytku publicznego. Program trwa do końca marca 2022 r. - mówi Andrzej Gut-Mostowy, wiceminister RPiT odpowiedzialny za turystykę.

W puli programu do wykorzystania wciąż pozostają 3 mld zł. Dynamika aktywacji i płatności Polskim Bonem Turystycznym pozwala prognozować, że połowa z nich ma szansę zostać wykorzystana w czasie wakacji. Do końca programu wciąż pozostaje 8 miesięcy, w tym okres jesiennych citybreaków, zielonych szkół i wycieczek szkolnych oraz zimowych ferii, za które również można zapłacić bonem.

Źródło

Skomentuj artykuł: