Ministrowie finansów Polski i Ukrainy Tadeusz Kościński i Siergiej Marczenko, podpisali w Kijowie wspólną deklarację o pogłębieniu współpracy w walce z przestępczością podatkową i karuzelami VAT. W trakcie dwudniowych rozmów, w których uczestniczył też wiceminister Jan Sarnowski, obie strony dyskutowały m.in. o instrumentach uszczelniających VAT, stosowanych technologiach podatkowych czy estońskim CIT-ie.
Podpisanie deklaracji to kolejny etap realizacji planu zacieśniania partnerstwa między państwami w zakresie poprawy efektywności zwalczania oszustw podatkowych, który zainicjował premier Mateusz Morawiecki.
Globalizacja prowadzi do zwiększenia wzajemnych powiązań pomiędzy systemami podatkowymi wszystkich państw, nie tylko tych będącymi członkami Unii Europejskiej. Państwa muszą ściśle ze sobą współpracować, aby skutecznie zapobiegać próbom unikania opodatkowania i razem zwalczać oszustwa. Dlatego też zacieśniamy współpracę z innymi krajami. To również jeden z elementów dobrosąsiedzkich stosunków między naszymi krajami. Po Słowacji, czas na Ukrainę
Efektywniejsza walka z oszustami podatkowymi to przede wszystkim dalszy wzrost bezpieczeństwa uczciwych przedsiębiorców. Dzięki agresywnemu planowaniu podatkowemu lub współpracy z przestępcami, oszuści osiągają wyższe zyski i płacą niższe podatki. Zaburza to konkurencję i często skutkuje fiaskiem rzetelnych firm. Dlatego też nasze dążenia ukierunkowane są na zacieśnianie współpracy administracyjnej, wymianę informacji podatkowych i nowych technologii ze wszystkimi państwami, które zainteresowane są wspólnym działaniem
Deklaracja to kolejny etap współpracy
Wizyta przedstawicieli polskiego resortu finansów w Kijowie nie ograniczyła się jedynie do podpisania wspólnej deklaracji. Pod przewodnictwem wiceministra Jana Sarnowskiego dzielono się informacjami na temat naszych doświadczeń we wdrażaniu narzędzi uszczelniających, które służą do walki z oszustami podatkowymi. W trakcie trzech paneli dyskusyjnych pojawiły się również tematy kas – online, e-faktur oraz ograniczenia szarej strefy w sprzedaży detalicznej. Szczególne zainteresowanie wśród naszych partnerów z Ukrainy wzbudził estoński CIT oraz polskie systemy SENT i STIR.
Ukraina podobnie jak i Polska, także wdraża innowacyjne narzędzia technologiczne wspierające walkę z oszustwami podatkowymi. Projekt E-VAT czy kasy online działające na Ukrainie są przykładem wykorzystania nowych technologii podatkowych także przez kraje spoza UE. W trakcie wspólnych warsztatów podatkowych Ukraińska administracja podatkowa szczegółowo przedstawiła nam działania innowacyjnego systemu E-VAT.
Europejska solidarność podatkowa
Ważne dla dalszego zwiększania efektywności administracji podatkowej, również w Polsce, jest zapewnienie jej szybkiego dostępu do danych na temat obrotu pomiędzy państwami.
Wraz z zastąpieniem konkurencji pomiędzy państwami solidarnością podatkową, zanikać będzie przenoszenie się podatkowych przestępców z krajów o efektywniejszej administracji do tych wciąż wdrażających nowe rozwiązania i technologie. Zależy nam na tym, aby bezpieczeństwo firm i równe zasady konkurencji były obowiązującym w każdym kraju standardem, chroniącym zarówno działalność ukraińskiego przedsiębiorcy w Polsce jak i polskiego na Ukrainie
Realizując zainicjowany przez premiera Morawieckiego projekt budowy koalicji państw skupionych wokół idei solidarności podatkowej, Polska proponuje państwom Europy zawieranie dwustronnych umów o pogłębionej współpracy, które będą tworzyć ramy dla przyspieszonego transferu wiedzy, technologii i informacji podatkowych.
Ukraina to kolejny kraj, z którym Polska zacieśnia współpracę podatkową. W czerwcu 2020 r. w Bratysławie podpisano wspólną deklarację ze Słowacją.