Polski Ład: Kwota wolna od podatku wzrośnie do 30 tys. złotych

30 tys. kwoty wolnej od podatku, podniesienie II progu podatkowego do 120 tys. złotych - to tylko część propozycji zawartych w Polskim Ładzie. Podczas konwencji programowej przedstawił je prezes PiS, Jarosław Kaczyński.

Polski Ład, nowy program społeczno-gospodarczy rządu Zjednoczonej Prawicy, zakłada wprowadzenie kwoty wolnej od podatku do poziomu 30 tys. złotych. Jak podkreślają autorzy plan, oznacza to niższe podatki dla osób o średnich i niskich dochodach i w praktyce brak podatku od płacy minimalnej. 

Dodatkowo, zapowiedziane zostało także podniesienie drugiego progu podatkowego z 85 do 120 tysięcy złotych. To ukłon w kierunku klasy średniej. 

Polski Ład zakłada także wprowadzenie ulgi dla Polaków wracających z zagranicy. Od 2022 r. będa mogli wykazać w zeznaniach podatkowych kwotę do opodatkowania niższą o 50 tys. złotych.

- Będziemy też dążyć do tego, aby zostały zniesione umowy śmieciowe, od razu będą oskładkowane. Dążymy do tego, aby w krótkim czasie powstał jeden mechanizm, jeden model kontraktu pracy - zapowiedział Kaczyński.

Oszacował, że po wprowadzeniu tych zmian "w kieszeniach kilkunastu milionów ludzi znajdzie się przynajmniej 18 mld dodatkowych zł". 

Źródło

Skomentuj artykuł:

N