Ponad 3 mld zł na finansowanie start-upów

Na przełomie 2022 i 2023 roku ruszy nowa edycja programów zarządzanych przez PFR Ventures, które ponownie zostaną zasilone z unijnego budżetu. Tym razem będzie to 1,9 mld zł z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. Dzięki temu na wsparcie będzie mogło liczyć ok. 500 startupów.

Z końcem 2022 r. planowane jest uruchomienie środków z programu Fundusze Europejskie dla Nowej Gospodarki (FENG), które będą zarządzane przez Bank Gospodarstwa Krajowego wspólnie z PFR Ventures. Nowe środki pozwolą na zasilenie około 50 funduszy Venture Capital, w których wkład publiczny wyniesie 1,9 mld zł, a dodatkowe 1,3 mld zł dołożą inwestorzy prywatni. Te pieniądze trafią do najlepszych start-upów z potencjałem na szybki rozwój.

- W ostatnich latach rynek Venture Capital w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie. Przyczyniają się do tego instrumenty kapitałowe współfinansowane z środków UE. Będą one również ważną częścią programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021 – 2027, którego negocjacje zmierzają już do końca. Spodziewamy się, że zostanie on zatwierdzony przez Komisję Europejską w ciągu najbliższych kilku tygodni. Na instrumenty kapitałowe przeznaczymy ponad 1,9 mld zł ze środków UE. Dzięki temu chcemy wspierać powstawanie i rozwój start-upów w Polsce - powiedział Jacek Żalek, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

- Polski rynek finansowania start-upów przechodzi do kolejnego etapu. W ostatnich latach, poza poprawkami konstrukcyjnymi, doszło też do potężnej zmiany w świadomości uczestników rynku. Pojawia się więcej projektów, które jeszcze parę lat temu „odbiłyby się” od funduszy. Teraz apetyt na finansowanie innowacji jest większy. Rola środków unijnych w tym zakresie jest nie do przecenienia. To one pozwalają na kształtowanie podstaw naszego ekosystemu - komentuje Maciej Ćwikiewicz, prezes PFR Ventures.

Programy zarządzane przez BGK i PFR Ventures mają stymulować różnego typu inwestycje w start-upy. Część z nich skupia się na zapewnieniu finansowania dla najmłodszych projektów, inne umożliwiają rozwijanie projektów z partnerami w postaci korporacji lub aniołów biznesu. Taki model pozwala na zaspokojenie różnych potrzeb innowacyjnych projektów: od sfinansowania prototypów do zapewnienia kapitału na ekspansję międzynarodową.

Skomentuj artykuł: