Powiało optymizmem. Nowy rok zaczął się w Europie wzrostami na giełdach

Europejskie akcje poszły w górę trzeci dzień z rzędu. Jednocześnie inflacja, wąskie gardła w łańcuchu dostaw oraz ceny gazu ziemnego maleją. To wszystko powoduje dobry nastrój inwestorów. 

Europejski indeks Stoxx 600 (SXXL) wzrósł o 1% w środowym handlu, a obecnie wzrósł o 3,3% od czasu rozpoczęcia handlu w 2023 r. w poniedziałek. Niemiecki DAX (DAX) wzrósł w środę o 1,8%, a francuski CAC (CAC40) zyskał 1,9%. Londyński indeks FTSE 100 również zyskał 0,4%.
Pomimo ponurych perspektyw dla światowej gospodarki – Międzynarodowy Fundusz Walutowy spodziewa się, że jedna trzecia gospodarek wpadnie w tym roku w recesję – inwestorzy na europejskich giełdach są ostrożnie optymistyczni po opublikowaniu szeregu lepszych niż oczekiwano danych wskazujących, że spowolnienie może nie być tak głębokie, jak się obawiano.
W środę francuski instytut statystyczny podał, że inflacja cen konsumpcyjnych wyniosła w grudniu 5,9 proc., w porównaniu z 6,2 proc. w listopadzie. Spadek cen energii spowodował spadek inflacji, oznajmił instytut. W Niemczech, największej gospodarce Europy, wstępne dane opublikowane we wtorek pokazały, że inflacja spadła do 8,6% w grudniu, z 10% miesiąc wcześniej. 
Słabsza inflacja budzi nadzieje wśród inwestorów, że Europejski Bank Centralny może być w stanie mniej agresywnie podnosić stopy procentowe w tym roku, po wzroście kosztów pożyczek cztery razy z rzędu od lipca 2022 r.
Wysoki poziom magazynowania gazu ziemnego i wyjątkowo łagodna pogoda sprawiły, że Europa znalazła się w silniejszej pozycji, niż wielu obawiało się kilka miesięcy temu. Ceny referencyjne dla europejskich kontraktów terminowych na gaz ziemny spadły od poniedziałku o 10% do 69 euro (73 USD) za megawatogodzinę. Obecnie spadły o 79% od rekordowego poziomu w sierpniu, kiedy to kosztowały 342 EUR (363 USD) za megawatogodzinę.
W zeszłym roku kraje europejskie ścigały się, aby zapełnić swoje zapasy gazu, w czasie gdy Rosja, niegdyś ich największy dostawca, zmniejszyła eksport. Magazyny gazu są obecnie wypełnione w około 84% pojemności – w porównaniu z 52% w tym samym czasie w ubiegłym roku.
W związku z tym Europa prawdopodobnie uniknie tej zimy niedoboru energii, którego obawiano się latem. Nadal jednak stoi przed zadaniem uzupełnienia zapasów przed przyszłą zimą.
Rekordowo wysokie, jak na tę porę roku, temperatury pomogły utrzymać wysoki poziom przechowywania. 1 stycznia co najmniej osiem krajów europejskich odnotowało najcieplejszy styczniowy dzień w historii.
Obawy o dostawy energii, które doprowadziły do znacznego odpływu kapitału z europejskich akcji w ubiegłym roku, wydają się teraz „nieuzasadnione, ponieważ ryzyko poważnego niedoboru energii zmniejszyło się”, napisali w środę analitycy Deutsche Bank.

Źródło

Skomentuj artykuł: