Srebrna Nagroda dla pawilonu polskiego na EXPO w Dubaju

Pawilon Polski na Wystawie Światowej Expo 2020 Dubai został wyróżniony za aranżację wnętrz pawilonów średniej wielkości. Nagrodę przyznało Biuro Wystaw Światowych - międzyrządowa organizacja odpowiedzialna za nadzorowanie organizacji Wystaw Światowych. 

Laureaci w poszczególnych kategoriach zostali ogłoszeni podczas ceremonii „BIE Day Awards Ceremony”. Nagrody przyznano w trzech kategoriach: architektura i krajobraz, aranżacja wnętrz i interpretacja tematu. Zwycięzcy zostali wybrani przez międzynarodowe jury złożone z dziewięciu ekspertów. Jurorzy odwiedzili każdy pawilon na Expo 2020 Dubai w trakcie dwóch sesji, w styczniu i marcu 2022 r.

- Bardzo się cieszę, że Pawilon Polski zyskał tak duże uznanie u jurorów z Biura Wystaw Światowych, ale także wśród wielu ludzi z całego świata. W ciągu minionego półrocza odwiedziło go bowiem blisko 1,5 miliona osób, a swoje nierzadko bardzo innowacyjne i zaawansowane technologicznie produkty zaprezentowało w nim blisko 200 polskich firm - powiedział wiceminister rozwoju i technologii Grzegorz Piechowiak. 

Narrację Pawilonu Polski zbudowano w oparciu o przewodnie hasło naszej obecności na Expo 2020 w Dubaju - „Polska. Kreatywność inspirowana naturą”. We wnętrzach pawilonu dominuje naturalne drewno oraz biała rzeźba kinetyczna przypominająca lecące ptaki. Jedną z głównych atrakcji jest instalacja artystyczna „Polski Stół” będąca miejscem spotkań gości pawilonu. Instalacja została stworzona z ponad 120 modułów drewnianych oraz elementów specjalnych z m.in. z miedzi, aluminium, szkła czy ceramiki.

Za opracowanie projektu, koncepcji architektoniczno-tematycznej pawilonu oraz wystawy odpowiadały pracownie WXCA i studio Bellprat Partner. W efekcie powstała wyjątkowa, przenikająca się przestrzeń, zapraszająca odwiedzających do doświadczania polskiej natury, kultury, a przede wszystkim innowacyjnych rozwiązań technologicznych.

Za szczegółową koncepcję narracji ekspozycji, oraz produkcję wszystkich materiałów multimedialnych odpowiadało konsorcjum Science Now, Stellar Fireworks i Tellart, które jest także pomysłodawcą „Polskiego Stołu” i strefy V „Poland. Landscapes of creativity”. Generalnym Wykonawcą Pawilonu Polski jest konsorcjum Międzynarodowe Targi Poznańskie - FM Aldentro.

Nagrody Wystaw Światowych mają długą tradycję sięgającą 1851r., kiedy to w Londynie odbyła się pierwsza tego typu ekspozycja. Stanowią integralną część Wystaw Światowych i odgrywają kluczową rolę w uhonorowaniu oficjalnych uczestników za ich wkład i wysiłki na rzecz rozwoju tematu Expo, zrównoważonego rozwoju i edukacji społeczeństwa.

Skomentuj artykuł: