System MES. W jaki sposób może usprawnić produkcję?
Systemy MES zwiększają efektywność zarządzania zakładem produkcyjnym, oferując narzędzia do monitorowania, analizy i optymalizacji procesów. Jakie konkretne korzyści może przynieść wdrożenie jednego z nich?
Monitoring poszczególnych procesów i raportowanie, optymalizacja produkcji, kontrola stanowisk, na których wykonuje się pracę ręczną czy nieporządek w dokumentacji… To tylko niektóre z wyzwań, przed którymi staje personel odpowiedzialny za organizację pracy zakładów przemysłowych. W rozwiązaniu tego typu problemów bardzo skuteczne okazują się nowoczesne technologie – a konkretnie systemy MES. W nowym artykule omawiamy ich działanie i przyglądamy się ich roli w planowaniu i optymalizacji produkcji.
System MES – czym jest i jak działa? Najważniejsze funkcjonalności
System MES (Manufacturing Execution System) umożliwia uzyskanie rzeczywistego obrazu tego, co dzieje się na linii produkcyjnej w danym momencie dzięki śledzeniu poszczególnych procesów w czasie rzeczywistym. Systemy tego typu działają w ciągłym cyklu zbierania danych z różnych źródeł – m.in. maszyn, urządzeń pomiarowych i sensorów – przetwarzania, analizy i prezentacji danych.
Systemy MES w optymalizacji pracy zakładu produkcyjnego
Systemy MES oferują szereg funkcji przyczyniających się do poprawy i optymalizacji procesów produkcyjnych. Najważniejsze z nich to:
- monitorowanie produkcji w czasie rzeczywistym: dzięki niemu możliwe jest szybkie wykrywanie i rozwiązywanie problemów;
- kontrola jakości: automatyczne zbieranie i analiza danych dotyczących jakości produktów pomaga w szybkim wykrywaniu i eliminacji problemów z jakością;
- planowanie procesów: MES umożliwia tworzenie szczegółowych planów i harmonogramów produkcji oraz monitorowanie ich realizacji, co można wykorzystać do optymalizacji wykorzystania zasobów i skrócenia przestojów;
- zarządzanie danymi i dokumentacją: systemy tego typu zapewniają przestrzeń i narzędzia do przechowywania i zarządzania danymi lub dokumentami związanymi z produkcją, co przekłada się na łatwość dostępu do potrzebnych informacji;
- integracja z innymi systemami: MES można łatwo integrować z innymi systemami w przedsiębiorstwie, co daje możliwość pełniejszej automatyzacji procesów i wymianę danych;
- analiza i raportowanie: systemy MES często są wyposażone w zaawansowane narzędzia do analizy danych produkcyjnych i tworzenia raportów, ułatwiając identyfikację obszarów wymagających poprawy.
SoftLi – nowoczesny i szybki w implementacji system MES
Lista funkcji uzależniona zależna jest przede wszystkim od jego budowy. Wybierając system MES do swojego zakładu warto więc zwrócić uwagę na to, jakie rozwiązania on oferuje i upewnić się, czy jego wdrożenie rzeczywiście usprawni pracę. Duże znaczenie ma także łatwość i szybkość wdrożenia oraz skalowalność i możliwość integracji z pozostałymi systemami.
Pod wszystkimi wspomnianymi względami bardzo dobrze prezentuje się system SoftLi. W przeciwieństwie do wielu innych rozwiązań, jest on lekki i oparty na modułach plug&play. Dzięki temu jego implementacja zajmuje nie więcej niż 24 godziny, dzięki czemu jej efekty widoczne są natychmiast, a inwestycja szybko zaczyna się zwracać. Modułowa konstrukcja ułatwia dostosowanie systemu do własnych potrzeb. Konfiguracja jest na tyle łatwa, że może być przeprowadzona przez samego użytkownika, bez potrzeby angażowania supportu IT. System współpracuje z każdą maszyną lub stacją roboczą, umożliwiając możliwość śledzenia produkcji online i tym samym prowadzenie kompleksowych statystyk.
Wdrożenie MES systemu SoftLi w wielu aspektach usprawnia pracę zakładu dzięki zwiększeniu identyfikowalności. Użytkownik może sam określić, które parametry podlegają śledzeniu, wybierając m.in. identyfikator komponentów, miejsce pracy, czas, użyty materiał lub dane procesowe. Zebrane dane prezentowane są w formie wizualizacji Gantta, przejrzystych tabel i wykresów. Dzięki temu planowanie produkcji i przewidywanie poszczególnych zdarzeń jest jeszcze prostsze. SoftLi umożliwia ponadto integrację z systemami magazynowymi, ERP, rejestracji czasu pracy, księgowymi i CRM.
Technologie przemysłu 4.0 nie muszą być dostępne jedynie dla największych graczy. Udowadnia to dostępny w przystępnej cenie, elastyczny i skalowalny SoftLi. Dzięki niemu w każdym zakładzie możliwe jest monitorowanie produkcji i optymalizacja jego pracy w oparciu o dostarczane na bieżąco miarodajne dane. Szybka implementacja oraz łatwa konfiguracja czynią z niego rozwiązanie łatwe i niedrogie w utrzymaniu, a przede wszystkim bardzo wszechstronne.
Artykuł Sponsorowany