Szkoły nie mogą blokować "trzynastek"

Prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla nauczyciela, tzw. trzynastki, wynika z ustawy i dyrektor szkoły, który odmawia wypłaty wynagrodzenia pedagogowi, naraża się na poniesienie odpowiedzialności - przypomina serwis Prawo.pl. Wyjątkiem są szkoły niepubliczne.

Według ekspertów cytowanych przez Prawo.pl „trzynastka” to nie jest świadczenie uznaniowe, wynika z ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej.

- Dodatkowe wynagrodzenie roczne - tzw. trzynastka, nie jest świadczeniem uznaniowym, nie zależy od woli, oceny czy planu finansowego pracodawcy - mówi, cytowany przez Prawo.pl, radca prawny Maciej Sokołowski, specjalizujący się w prawie oświatowym.

- Szkoły publiczne zatrudniają pracowników w sferze budżetowej, w związku z czym zobowiązane są do wypłaty tego wynagrodzenia zgodnie z ustawą 

tłumaczy prawnik.

- Brak wypłaty tego wynagrodzenia może powodować odpowiedzialność pracodawcy za wykroczenie przeciwko prawom pracowniczym, a także możliwość naliczania przez pracownika odsetek i dochodzenia wynagrodzenia na drodze sądowej - dodaje Sokołowski.

Potwierdza to Krzysztof Baszczyński, wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. Podkreśla, że dyrektor jest zobowiązany do wypłaty „trzynastki” jako pracodawca nauczyciela.

Źródło

Skomentuj artykuł: