Co z postulatem zmian w składce zdrowotnej? Ministerstwo odpowiada

Na razie brak konkretów w sprawie jednego ze "100 Konkretów" Koalicji Obywatelskiej - dotyczącego powrotu do "ryczałtowego systemu rozliczania składki zdrowotnej". - Rozważane są różne rozwiązania dotyczące systemu rozliczania składki zdrowotnej - informuje portal filarybiznesu.pl Ministerstwo Zdrowia. Resort podaje także, że trwają analizy we współpracy z Ministerstwem Zdrowia.

W "100 Konkretach" Koalicji Obywatelskiej, będących właściwym programem największej partii koalicji rządzącej na pierwsze miesiące rządów, zapowiedziano powrót do "ryczałtowego systemu rozliczania składki zdrowotnej". "Skończymy z absurdem składki zdrowotnej od sprzedaży środków trwałych" - napisano.

Już podczas spotkania z wyborcami w Zawierciu w marcu 2023 r. lider KO, Donald Tusk zapowiadał, że obok kilku innych rozwiązań, "to, co od ręki chcemy zrobić, to powtórzę: składka zdrowotna, te 9 proc. wyłącznie od podstawowej działalności gospodarczej, a nie od np. sprzedaży składników majątku".

Przedsiębiorcy wskazują, że szybki powrót do zryczałtowanej niskiej składki zdrowotnej jest priorytetem dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

– Nie ma wątpliwości, że w minionych latach przedsiębiorcy mieli poczucie, że w najważniejszych tematach ich głos jest ignorowany. Sygnalizowaliśmy wielokrotnie, że nie można traktować firm jako niewyczerpalnych źródeł pieniędzy do realizacji postulatów socjalnych. Dzisiaj ponawiamy nasz apel: czas zmienić formułę składki zdrowotnej

mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Na razie jednak brak konkretów w sprawie zmian w składce zdrowotnej. Ministerstwo Zdrowia, zapytane przez nas o prace nad zapowiadaną w programie możliwością  powrotu do rozliczania składki zdrowotnej "na starych zasadach", odpowiada, że "rozważane są różne rozwiązania dotyczące systemu rozliczania składki zdrowotnej".

- We współpracy z Ministerstwem Finansów trwają analizy, które pozwolą rozwiązać ten problem kompleksowo

informuje resort zdrowia.

Zmiany w rozliczaniu składki zdrowotnej wprowadził od 2022 r. pakiet ustaw "Polski Ład". Do końca 2021 r. obowiązywały jednolite zasady ustalania podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne dla wszystkich osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Od 2022 r. - zasady te zależne sa od formy opodatkowania.

Radca prawny Szymon Witkowski wskazał w programie Biznes Polska, że jednym z istotnych problemów związanych z aktualnym systemem naliczania składki zdrowotnej jest jej powiązanie z wynagrodzeniem minimalnym, które rokrocznie rośnie w szybkim tempie.

- W zależności od tego, w jaki sposób rozliczamy się z podatków, mamy zupełnie inne zasady naliczania składki zdrowotnej. W przypadku zasad ogólnych mówimy tutaj o 9% obciążeniu przedsiębiorcy. Tak naprawdę jest dodatkowym takim para podatkiem, czyli oprócz tego, że przedsiębiorca musi zapłacić podatek od swojego dochodu, to również od dochodu musi zapłacić 9% takiego podatku ubezpieczeniowego - przekonywał Witkowski.

Spora część przedsiębiorców zmiany wynikające z Polskiego Ładu oceniła bardzo krytycznie. Wskazywano nawet, że obciążenia przedsiębiorców wynikające m.in. ze zmian w rozliczaniu składki zdrowotnej mogły przełożyć się na wynik wyborczy Prawa i Sprawiedliwości. Podczas niedawnego spotkania z wyborcami w Kielcach, prezes PiS, Jarosław Kaczyński, stwierdził, że wysokie obciążenia podatkowe wynikające z Polskiego Ładu "były błędem".

 

Źródło

Skomentuj artykuł: