Firmy apelują do rządu ws. składki zdrowotnej. Przypominają "100 Konkretów"

Przedsiębiorcy i eksperci domagają się zmian w systemie naliczania składki zdrowotnej. Powrót do starych zasad obiecywała w "100 Konkretach" Koalicja Obywatelska. Ministerstwo Zdrowia na razie jednak milczy na temat możliwych prac nad projektem zmian.

W "100 Konkretach" Koalicji Obywatelskiej, będących właściwym programem największej partii koalicji rządzącej na pierwsze miesiące rządów, zapowiedziano powrót do "ryczałtowego systemu rozliczania składki zdrowotnej". "Skończymy z absurdem składki zdrowotnej od sprzedaży środków trwałych" - napisano.

Przedsiębiorcy wskazują, że szybki powrót do zryczałtowanej niskiej składki zdrowotnej jest priorytetem dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

– Nie ma wątpliwości, że w minionych latach przedsiębiorcy mieli poczucie, że w najważniejszych tematach ich głos jest ignorowany. Sygnalizowaliśmy wielokrotnie, że nie można traktować firm jako niewyczerpalnych źródeł pieniędzy do realizacji postulatów socjalnych. Dzisiaj ponawiamy nasz apel: czas zmienić formułę składki zdrowotnej 

mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

- Powrót do zryczałtowanej, niskiej składki zdrowotnej traktujemy jako jeden z priorytetowych postulatów do nowego rządu. Apelujemy do posłów i ministrów o konkretne deklaracje w tej sprawie - dodaje.

Michał Wojtas z PIG w Szczecinie wskazuje, że "mały biznes wymaga ochrony i zmniejszenia kosztu składki zdrowotnej poprzez powrót do zryczałtowanej wielkości przy utrzymaniu częściowego jej odliczenia".

- Ogromna presja płacowa, opóźnione efekty wysokiej inflacji, zwiększające koszty prowadzenia biznesu oraz zwiększające ryzyka utrzymania przychodów – do tych czynników dochodzi zwiększone opodatkowanie mikro i małych przedsiębiorców nazwane przekornie składką zdrowotną. Mały biznes ugina się pod ciężarem danin nałożonych Polskim Ładem i czas już z tym skończyć 

przekonuje Wojtas.

O prace nad projektem rozwiązań dotyczących powrotu do "starego" systemu naliczania składki zapytaliśmy Ministerstwo Zdrowia, jednak dotychczas nie otrzymaliśmy ze strony resortu żadnej odpowiedzi.

Radca prawny Szymon Witkowski w rozmowie z TV Republika wskazał, że jednym z istotnych problemów związanych z aktualnym systemem naliczania składki zdrowotnej jest jej powiązanie z wynagrodzeniem minimalnym, które rokrocznie rośnie w szybkim tempie.

- W zależności od tego, w jaki sposób rozliczamy się z podatków, mamy zupełnie inne zasady naliczania składki zdrowotnej. W przypadku zasad ogólnych mówimy tutaj o 9% obciążeniu przedsiębiorcy. Tak naprawdę jest dodatkowym takim para podatkiem, czyli oprócz tego, że przedsiębiorca musi zapłacić podatek od swojego dochodu, to również od dochodu musi zapłacić 9% takiego podatku ubezpieczeniowego - przekonywał Witkowski.

Ocenił, że dobrym rozwiązaniem byłby powrót do zasad naliczania składki sprzed wprowadzenia Polskiego Ładu.

Podczas niedawnego spotkania z wyborcami w Kielcach, prezes PiS, Jarosław Kaczyński, stwierdził, że wysokie obciążenia podatkowe wynikające z Polskiego Ładu "były błędem".

Źródło

Skomentuj artykuł: