Firmy wycofują się z Polski. Podano główne powody

Zmiana technologiczna, rosnące koszty płac, energii, podzespołów oraz konkurencja z Chin – takie powody rezygnacji z produkcji w naszym kraju podają firmy krajowe i zagraniczne - informuje "Rzeczpospolita".

Gazeta podaje, że od początku roku przybywa informacji o zagranicznych firmach ograniczających działalność w Polsce. 

"Jednak nie tylko one muszą szukać sposobów na poprawę wyników. Dotyczy to także firm krajowych"

 - czytamy.

"Rz" informuje, że Grupa Protektor z Lublina, zatrudniająca 377 osób, może mieć problemy z płynnością finansową – ostrzegł rewident z Moore Polska Audyt po badaniu sprawozdań za 2023 r. Moore zwrócił uwagę właścicielom Protektora, że umowy kredytowe kończą się już 29 czerwca, oraz że firma nie spełniła jednego z ich zapisów – tzw. kowenantu. Drugim elementem, na który zwrócił uwagę audytor, jest lista zagrożeń dla działalności spółki, w tym możliwy wpływ wojny w Ukrainie na jej biznes - dodano.

"Piotr Chełmiński, prezes Protektora, i Kamil Gajdziński (odchodzi w czerwcu) zapewniają w komentarzu do sprawozdania, że nie widzą zagrożeń dla działalności firmy" - wskazuje gazeta. I dodaje, że zyski Protektora cierpią nie od dziś za sprawą wzrostu kosztów działalności i niższych zamówień ze strony takich sektorów jak producenci aut. Szans na rozwój - jak podano - firma upatruje obecnie głównie w zamówieniach od służb mundurowych i wojska.

"To, że produkcja obuwia w Polsce nie daje łatwych zysków, widać po decyzjach giganta sprzedającego buty osobom indywidualnym – CCC. Grupa kierowana przez Dariusza Miłka nie chwaliła się tym, ale nie prowadzi produkcji w niegdyś flagowej, otrzymującej dotacje, a zatrudniającej ponad 570 osób, fabryce w Polkowicach" - czytamy na łamach "Rz". Wykorzystywano ją ostatnio - jak dodano - do obsługi sprzedaży internetowej pod szyldem Half Price, ale ten sklep internetowy CCC zakończył działalność 1 kwietnia.

"Natomiast zakład po przejętym Gino Rossi w Słupsku grupa sprzedała. Nie ujawniła komu, ale nabywcą jest lokalny przedsiębiorca spoza branży" - poinformowała "Rz".

Gazeta zaznaczyła, że o tym, że produkcja obuwia w kraju gaśnie, świadczą dane Głównego Urzędu Statystycznego (z 44 mln par butów w 2018 r. w 2022 r. zostało 25 mln) oraz aktywność organizacji przedsiębiorców.

"Produkcję zamykają firmy z różnych branż – i z różnych przyczyn. Zakład Levi Strauss w Płocku miał, według tej firmy, problemy ze znalezieniem pracowników, ale wskazywał też na rosnące koszty płac i inflację. Michelin zamknięcie zakładu produkującego opony do aut ciężarowych w Olsztynie wyjaśnia zmianą technologiczną. Lokalne media uważają, że to też kwestia tańszej konkurencji z Chin" 

- podała gazeta. I dodała, że zmiana zatrudnienia czeka 430 osób.

"Piotr Staszałek, rzecznik Michelin Polska, zapewnia, że nikt nie zostanie zwolniony, a reorganizacja jest spowodowana rynkowymi trendami, w tym rozwojem aut elektrycznych. W ten sam sposób tłumaczy się zamknięcie zakładów FCA Powertrain w Bielsku-Białej – producenta silników spalinowych, fabryki autobusów Scania w Słupsku i Volvo we Wrocławiu" - wskazano.

Skomentuj artykuł: