Mikrorachunek podatkowy od 1 stycznia

Uwaga, nadchodzi ważna zmiana dla podatników - od 1 stycznia 2020 r. PIT, CIT i VAT będziemy mogli zapłacić do urzędu skarbowego wyłącznie za pomocą indywidualnego rachunku podatkowego tzw. mikrorachunku podatkowego.

Wielu może niepokoić ta zmiana. Jednak fiskus uspokaja – to nie będzie problem, a swój numer mikrorachunku każdy podatnik może sprawdzić już teraz w generatorze dostępnym na stronie podatki.gov.pl lub w dowolnym urzędzie skarbowym.

 

- Wystarczy podać swój numer PESEL lub NIP i już można się wszystkiego dowiedzieć

informuje Grażyna Kmiecik, główny specjalista Referatu Obsługi Klienta i Komunikacji Zewnętrznej Izba Administracji Skarbowej w Katowicach.

Dodaje, że indywidualny rachunek podatkowy to nie utrudnienie, a nowe uproszczenie przygotowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową.

- Od 1 stycznia 2020 r. podatnik będzie miał swój jeden, stały, indywidualny rachunek, który będzie służyć do wpłat podatków PIT, CIT i VAT. Numer mikrorachunku w szybki i prosty sposób można otrzymać również w dowolnym urzędzie skarbowym

wyjaśnia Grażyna Kmiecik.

Generator mikrorachunku podatkowego działa całodobowo, dzięki temu swój numer można sprawdzić w każdym czasie i miejscu, np. korzystając z telefonu czy tabletu. Wygenerowanie i prowadzenie mikrorachunku jest całkowicie bezpłatne. Numer nadawany jest każdemu podatnikowi i płatnikowi automatycznie – to znaczy, że nie wymaga składania żadnych wniosków do urzędu skarbowego.

- Nie warto korzystać z żadnych innych stron internetowych lub np. numerów rachunków otrzymanych e-mailem lub SMS-em. Mogą być one próbą wyłudzenia ważnych danych – ostrzega Grażyna Kmiecik.

Dodaje, że autentyczny mikrorachunek można łatwo sprawdzić - oprócz identyfikatora podatkowego danej osoby lub firmy, musi zawierać cyfry 1010 0071 222.

- Dotychczasowe rachunki urzędów skarbowych do wpłat PIT, CIT i VAT pozostaną aktywne do 31 grudnia 2019 r. Dzięki nowemu rozwiązaniu każdy w wygodny i prosty sposób zapłaci nie tylko PIT, CIT i VAT na jeden, stały, indywidualny mikrorachunek podatkowy i nie trzeba będzie już wybierać oddzielnych rachunków. Są inne udogodnienia – można szybko sprawdzi
 numer mikrorachunku podatkowego w każdym miejscu i czasie, a jeśli podatnik przeprowadzi się lub zmienisz siedzibę firmy, dalej będzie posługiwać się tym samym mikrorachunkiem podatkowym. Po wprowadzeniu zmian podatnik nie będzie też już szukać obowiązujących numerów rachunków urzędów skarbowych, dzięki czemu ograniczone będzie ryzyko omyłkowych przelewów na niewłaściwe konto.

informuje Grażyna Kmiecik.

Więcej informacji na temat mikrorachunku podatkowego znajdziesz na stronie podatki.gov.pl

Źródło
Tagi

Skomentuj artykuł: