Trendy na rynku pracy 2024. Sprawdź czy nadchodzący rok będzie lepszy dla pracowników i pracodawców

Choć większość z nas uważa, że nadchodzący rok będzie ogólnie lepszy dla pracowników i firm, to jednocześnie 46% Polaków spodziewa się, że szukanie pracy będzie trudniejsze niż teraz. Na dodatek prawie 2/3 z nas uważa, że w Polsce wzrośnie liczba osób, które żyją z zasiłków zamiast pracować, a 70% badanych twierdzi, że wysokie koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują zamknięcie wielu firm w kraju.

  • 51% badanych uważa, że przyszły rok będzie ogólnie lepszy dla pracowników w Polsce niż rok 2023.
  • Priorytetami większości z nas będą dobre samopoczucie i zdrowie psychiczne (33%) oraz wyższe zarobki na tym samym stanowisku (26%).
  • 55% uczestników badania w nadchodzącym roku spodziewa się wzrostu bezrobocia, ale tylko 12% uważa, że utrata pracy dotknie ich osobiście.
  • 55% uczestników badania spodziewa się w Polsce kryzysu gospodarczego.
  • Zdaniem 70% respondentów wysokie koszty prowadzenia działalności gospodarczej sprawią, że wiele firm w kraju zostanie zamkniętych.
  • Według 57% badanych w firmach będzie większa przejrzystość wynagrodzeń niż teraz. 
  • 42% Polaków spodziewa się wzrostu wynagrodzeń, ale 66% uważa, że również ceny w sklepach i usługach będą wyższe niż teraz.

Serwis kariery InterviewMe.pl przeprowadził badanie „Trendy na rynku pracy 2024”, w którym zapytano 1038 respondentów o ich oczekiwania w pracy na nadchodzący rok. 

Okazało się m.in. że dla co trzeciej osoby (33%) priorytetem w pracy w 2024 roku będą dobre samopoczucie i zdrowie psychiczne. Kolejne 26% ankietowanych wskazało wyższe zarobki na tym samym stanowisku, 9% - znalezienie nowej pracy, a 8% - rozwijanie umiejętności. Rzadziej deklarowano chęć osiągnięcia większej elastyczności w pracy (5%), otrzymania awansu (4%) lub uruchomienia własnego biznesu (4%).

Ponadto 66% uczestników badania twierdzi, że w nadchodzącym roku będzie mniej premii i nagród finansowych. Co prawda, 42% z nas spodziewa się ogólnie wyższych płac niż teraz, ale aż 2 na 3 respondentów zakłada równoczesny wzrost cen w sklepach i usługach. Aż 55% badanych uważa, że w 2024 roku czeka nas kryzys gospodarczy w Polsce, a 52% - że czeka nas kryzys na świecie.

Z naszego badania wynika, że ponad połowa respondentów spodziewa się albo kryzysu, albo wzrostu bezrobocia w nadchodzącym roku, albo obu tych rzeczy naraz. A niestabilna sytuacja w kraju i za granicą z pewnością sprzyja takim opiniom - komentuje Wojciech Martyński, ekspert kariery InterviewMe i autor badania. - Musimy jednak pamiętać, że według danych GUS stopa bezrobocia w Polsce w październiku 2023 roku wyniosła zaledwie 5% - a to jeden z najniższych wskaźników w całej Unii Europejskiej. I jeśli z początkiem nowego roku bezrobocie faktycznie wzrośnie, co zapowiadają eksperci, to raczej nie będzie to duża zmiana.

Mimo obaw nieco ponad połowa (51%) badanych uważa, że przyszły rok będzie ogólnie lepszy dla pracowników w Polsce niż rok 2023, a jeszcze więcej (54%) - że będzie on lepszy również dla firm. Według 56% respondentów nadchodzący rok to także dobry czas na zmianę pracy - mimo że zdaniem 41% Polaków samych ofert pracy będzie mniej niż obecnie, a 69% z nas spodziewa się większej konkurencji wśród kandydatów do pracy.

- Badanie InterviewMe pokazuje typową dla Polaków rzecz - a mianowicie że w wielu kwestiach jesteśmy podzieleni na pół. Jak wiemy, minione miesiące zatrzęsły sceną polityczną i być może ten czynnik wpłynął na pozytywne lub negatywne nastawienie części społeczeństwa do niektórych kwestii, jak prowadzenie biznesu czy pobieranie zasiłków. U wielu badanych da się jednak zauważyć obawy przed tym, co przyniesie jutro. Może to być efekt niepokojów na arenie międzynarodowej, rosnących cen i częstych zmian przepisów, np. w prawie pracy i podatkowych - tych, które już wprowadzono i takich, które są dopiero planowane - komentuje Marta Rojewska, ekspertka kariery InterviewMe.

Szczegółowe wyniki badania „Trendy na rynku pracy 2024” można znaleźć tutaj. 

Skomentuj artykuł: