Ukraina wypuści „obligacje wojenne” na finansowanie sił zbrojnych

Rząd Ukrainy poinformował, że od dzisiaj planuje sprzedawać obligacje, aby sfinansować swoje siły zbrojne, które bronią kraju przed rosyjską inwazją. Komunikat pojawił się po spadku cen istniejących obligacji Ukrainy.

Ministerstwo finansów Ukrainy stara się uspokoić międzynarodowych inwestorów, że będzie spłacać swoje dotychczasowe długi. Inwestorzy obawiają się jednak, że rosyjska inwazja zmusi Kijów do niewypłacalności.

Na Twitterze Ministerstwo Finansów Ukrainy napisało:

„W czasie agresji militarnej Federacji Rosyjskiej Ministerstwo Finansów oferuje obywatelom, przedsiębiorstwom i zagranicznym inwestorom wsparcie budżetu Ukrainy poprzez inwestycje w wojskowe obligacje rządowe”.

Ministerstwo podało, że każda roczna obligacja będzie miała wartość nominalną 1000 hrywien ukraińskich (33,27 USD), a oprocentowanie oferowane inwestorom zostanie „określone na aukcji”.

"Środki z obligacji zostaną przeznaczone na zaspokojenie potrzeb Sił Zbrojnych Ukrainy" – dodało ministerstwo.

Ogłoszenie pojawiło się w momencie, gdy rosyjski rubel spadł o prawie 30% w stosunku do dolara amerykańskiego, a rosyjskie międzynarodowe obligacje mocno ucierpiały.

Nastąpiło to po tym, jak kraje zachodnie nałożyły na Moskwę bezprecedensowe sankcje w odpowiedzi na inwazję na Ukrainę.

Prezydent Rosji Władimir Putin odpowiedział na sankcje zakazem przekazywania pieniędzy poza Rosję, w tym spłaty długów.

Tymczasem moskiewska giełda, która w zeszłym tygodniu odnotowała duże straty, zostaje zamknięta we wtorek już drugi dzień.

Źródło

Skomentuj artykuł: