Umowa deweloperska – co to jest i ile kosztuje? Na co uważać podczas podpisywania umowy deweloperskiej
fot. mat. pras. / mat. pras. / mat. pras.

Umowa deweloperska jest zawierana między deweloperem a osobą lub osobami kupującymi nieruchomość na rynku pierwotnym. Nie dość, że jest to popularny rodzaj umowy, to jest jeszcze jedną z ważniejszych dla kupujących, dlatego też dzisiaj opowiemy Wam dokładnie, co to jest umowa deweloperska, na co trzeba uważać podczas jej podpisywania i jaki jest jej koszt. Odpowiemy również na pytanie, czy umowę deweloperską należy podpisywać w formie aktu notarialnego. 

Mieszkanie deweloperskie – jakie formalności?

Zanim omówimy umowę deweloperską, chcemy Wam powiedzieć, że zakup mieszkania deweloperskiego wiąże się z różnymi formalnościami:

  • osoby, które będą chciały kupić mieszkanie na kredyt, muszą wygospodarować czas na co najmniej kilka spotkań z doradcą kredytowym; 
  • będzie trzeba przygotować różne dokumenty, m.in. dowód osobisty, zaświadczenie potwierdzające dochody oraz dokumenty dotyczące bieżących kosztów;
  • w większości przypadków trzeba podpisać z deweloperem umowę przedwstępną lub rezerwacyjną – najlepiej jest ją podpisać w formie aktu notarialnego. Jest ona zawierana m.in. podczas wpłacania zadatku;
  • kolejną formalnością jest podpisanie umowy deweloperskiej w formie aktu notarialnego;
  • inna umowa, z którą możemy się spotkać, to umowa przyrzeczona;
  • po odebraniu mieszkania zarówno kupujących, jak i dewelopera czeka jeszcze jedna wizyta u notariusza, aby wyodrębnić księgi wieczyste.
  • Mieszkanie deweloperskie – na jakie dokumenty zwrócić uwagę?

Wszystkie osoby, które decydują się na zakup nieruchomości, muszą zweryfikować kilka kwestii w dokumentach, m.in.:

  • określone w niej terminy płatności zaliczek i harmonogram wpłat,
  • jaki jest termin odbioru technicznego i maksymalny czas dewelopera na oddanie budynku,
  • jakie są warunki odstąpienia od umowy,
  • jaki został określony termin podpisania umowy deweloperskiej lub przyrzeczonej,
  • czy deweloper otworzył rachunek powierniczy,
  • zapisy w księgach wieczystych – po odebraniu mieszkania trzeba sprawdzić, czy wszystkie zapisy są zgodne z prawdą, np. liczba pomieszczeń, metraż, tytuł prawny.

Umowa deweloperska – co to jest?

Umowa deweloperska to umowa, która zobowiązuje dewelopera do wybudowania i sprzedaży mieszkania po określonej cenie. Podlega ona pod ustawę deweloperską, która reguluje sprzedaż nieruchomości z rynku pierwotnego. Głównym jej celem jest ochrona klientów. Znajdziemy w niej również zapisy związane z obowiązkami dewelopera i nabywcy lokalu, informacje o rachunkach powierniczych (konto, na które należy wpłacać zaliczki) czy prospekt budowlany. Jest ona bardzo wiążąca i podpisuje się ją jak najszybciej – nawet gdy nieruchomość jeszcze nie została wybudowana lub jest w trakcie budowy. Umowę deweloperską obowiązkowo przygotowuje się również formie aktu notarialnego zarówno dla nabywców, jak i dewelopera. 

Umowa deweloperska a umowa przedwstępna

Często klienci mylą umowę deweloperską z umową przedwstępną. Przedstawimy teraz najważniejsze różnice między nimi: 

  Umowa deweloperska Umowa przedwstępna
Kiedy się podpisuje? Gdy nieruchomość jest w trakcie budowy. Gdy nieruchomość została już oddana do użytkowania.
Czego dotyczy umowa? Określa m.in. prawa i obowiązki oraz koszt nieruchomości. Dotyczy zazwyczaj zaliczek i zadatków.
Termin przeniesienia własności lokalu Może być długi – nawet kilka lat. Krótki.

 

Umowa deweloperska – koszt

Z pewnością wszystkich interesuje, jaki jest koszt umowy deweloperskiej. Niektórych może on nieco zdziwić. W związku z tym, że umowę trzeba podpisać w formie aktu notarialnego, musimy się przygotować na nieco wyższe kwoty. Jest jednak dobra wiadomość – zazwyczaj koszt ten jest dzielony po równo między deweloperem a kupującym. Na cenę dokumentu składa się wynagrodzenie notariusza, wypis, podatek VAT oraz opłata sądowa. Umowa deweloperska w formie aktu notarialnego kosztuje zazwyczaj około 2–3 tys. zł, w zależności od taksy notarialnej i ilości stron aktu notarialnego. Cena ta może nieco przerazić, zwłaszcza wszystkie osoby, które mają jeszcze przed sobą wpłacenie wkładu własnego na kredyt hipoteczny i urządzanie mieszkania. W takiej sytuacji zawsze można zapoznać się z ofertą pożyczki na dowód, która pozwoli na poniesienie opłat notarialnych. W tym miejscu należy podkreślić, że umowa deweloperska, która nie zostanie sporządzona w formie aktu notarialnego, w świetle prawa jest nieważna.