W Chinach: gwałtowne spadki cen ropy i akcji

W reakcji na rosnące blokady Covid i publiczne protesty przeciwko nim w Chinach rynki akcji w Azji odnotowały w poniedziałek gwałtowne spadki, a niedawne obniżenie cen ropy nabrało impetu.

Ponieważ inwestorzy obawiali się o popyt w drugiej co do wielkości gospodarce świata oraz wpływ rosnących blokad na wzrost gospodarczy kontrakty terminowe na ropę Brent spadły w ciągu dnia o 3% do 81 USD za baryłkę. Indeks Hang Seng w Hongkongu zanurkował na otwarciu o ponad 4%, zanim zakończył sesję 1,6% niżej.
Rynki akcji w całej Azji generalnie spadały, a chiński indeks CSI300 również tracił około 2% i to pomimo piątkowych działań banku centralnego mających na celu zwiększenie płynności rynku.
Negatywne nastroje wśród inwestorów przeniosły się także do Europy. Na otwarciu giełd FTSE 100 spadł o 0,8%.
Analitycy rynkowi obawiają się, że chińska polityka zerowego Covidu - w połączeniu z protestami - może wyrządzić gospodarce większe szkody, niż już przewidywano. Raport OECD z początku tego miesiąca odnotował spowolnienie wzrostu gospodarczego w Chinach do 3,3% w 2022 r. z 8,1% w roku poprzednim. Pekin na początku 2022 r. spodziewał się 5,5-procentowego tempa ekspansji.
Chiny tymczasem ogłosiły w poniedziałek piąty dzień z rzędu rekordowych nowych przypadków Covid -19. Kilka godzin wcześniej demonstranci i policja starli się w Szanghaju. Z powodu nowych ograniczeń pandemicznych protesty odbyły się również w Wuhan, Chengdu i części stolicy Pekinu. Analitycy finansowi twierdzą, że rosnące protesty społeczne mogą być katalizatorem chińskiego planu „życia z Covid”.

Źródło

Skomentuj artykuł: