Większa pula na projekty w NCBR

Na dofinansowania projektów innowacyjnych w budżecie na 2022 r. przeznaczymy 7,5 mld zł - mówi dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju Wojciech Kamieniecki. Zainteresowaniem cieszą się projekty związane ze sztuczną inteligencją i transformacją energetyczną.

- Ten rok 2021, będzie rekordowy pod kątem środków, które dysponujemy zarówno wśród beneficjentów, jak i tych, którzy starają się dopiero zostać beneficjentami. To będzie ok. 7 mld zł. Porównując to do 2020 r, gdzie mieliśmy ponad 5,5, mld zł - to jest duży skok. A na przyszły rok mamy w planach 7,5 mld zł. 80 procent tej kwoty, jak co roku, będzie pochodzić ze środków europejskich - powiedział Kamieniecki.

Wskazał, że NCBR jest kluczowym ośrodkiem wspierania i tworzenia innowacyjnych rozwiązań technologicznych i społecznych; inicjuje i realizuje przedsięwzięcia przyczyniające się do cywilizacyjnego rozwoju kraju.

Zdaniem dyrektora NCBR, przedsiębiorcy coraz bardziej są świadomi tego, że innowacja może umacniać ich pozycję na rynku krajowym oraz międzynarodowym.

- Innowacyjność jest postrzegana jako motor rozwoju gospodarki. Coraz więcej projektów badawczo-rozwojowych dotyczy sztucznej inteligencji. Udział algorytmów i sztucznej inteligencji w składanych wnioskach w ostatnich pięciu latach wzrósł czterokrotnie

powiedział Kamieniecki.

Jak dodał, dużym zainteresowaniem cieszą się ostatnio także projekty związane z transformacją energetyczną. Przypomniał, że z końcem listopada zakończył się nabór wniosków w programie strategicznym "Nowe technologie w zakresie energii", którego celem jest m.in. wspieranie osiągnięcia przez Polskę neutralności klimatycznej, poprzez wdrożenie rozwiązań podnoszących bezpieczeństwo energetyczne państwa i zwiększających konkurencyjność rodzimej gospodarki.

Wskazał, że w ramach tego konkursu można było uzyskać dofinansowanie na projekty związane z energetyką wiatrową na lądzie i morzu, czy z technologiami wytwarzania i wykorzystania wodoru.

- Rynek wodoru stoi przed szansą na szybki rozwój. Tutaj jest duże pole do popisu. Widzimy w tym obszarze dużą rolę NCBR, ponieważ jest to bardzo wymagające pole do badań i nowych odkryć

ocenił szef NCBR.

Jeśli chodzi o politykę Zielonego Ładu oraz Gospodarkę Obiegu Zamkniętego, jak przekazał Kamieniecki, do NCBR trafiają projekty dot. innowacyjnych biogazowni, budynków efektywnych energetycznie, ciepłowni przyszłości, czy technologii domowej retencji wody.

- W tym obszarze mamy projekty związane z pompami ciepła, panelami słonecznymi czy gromadzeniem wody deszczowej i jej używania np. do mycia, sprzątania, spłukiwania w toaletach - wyjaśnił.

Szef NCBR przekazał, że przedsięwzięcia z obszaru green deal NCBR podejmuje wspólnie z partnerami takimi jak NFOŚiGW, BOŚ Bank, PFR i PFR Ventures.

Kamieniecki podkreślił, że w ramach przyjętej pod koniec zeszłego roku strategii, jednym z celów NCBR jest udoskonalenie operacyjnej działalności, "która będzie miała efekt w postaci sprawniejszej realizacji procesów, na podstawie których przyznawane są dotacje na projekty".

NCBR jest agencją wykonawczą Ministra Edukacji i Nauki. 

Źródło

Skomentuj artykuł: