Wielka Brytania liczy wzrost PKB

Wzrost gospodarczy Wielkiej Brytanii wyniesie w tym roku 4,0 proc., a w 2022 r. - 7,3 proc. Dzięki temu gospodarka odrobi straty spowodowane pandemią koronawirusa do połowy przyszłego roku, o pół roku wcześniej niż prognozowano - powiedział minister finansów Rishi Sunak.

Zgodnie z przywołanymi przez niego prognozami Biura Odpowiedzialności Budżetowej (OBR), w szczytowym momencie bezrobocie nie przekroczy 7 proc.; wcześniej spodziewano się, że dojdzie do 10 proc.

Sunak przedstawiając w Izbie Gmin projekt budżetu na nowy rok finansowy, który w Wielkiej Brytanii zaczyna się 1 kwietnia, powtórzył zapowiedź, że rząd zrobi wszystko, co możliwe, żeby złagodzić skutki kryzysu gospodarczego wywołanego koronawirusem. Jak mówił, lepsze prognozy OBR są dowodem na skuteczność tych działań.

Zgodnie z wcześniejszymi spekulacjami medialnymi Sunak ogłosił przedłużenie do końca września programu wypłacania 80 proc. pensji z budżetu państwa tym pracownikom, którzy z powodu skutków pandemii wysłani zostali przez pracodawców na bezpłatne urlopy.

Źródło

Skomentuj artykuł:

N