Wzrósł popyt na kredyty mieszkaniowe

Popyt na kredyty mieszkaniowe w październiku wzrósł o 8,1 proc. rdr - podało BIK w komunikacie.

"Wartość BIK Indeksu - Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks – PKM) informuje o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych. Kolejny w tym roku, dziesiąty odczyt Indeksu wyniósł +8,1 proc., co oznacza, że w październiku 2020 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 8,1 proc. w porównaniu z październikiem 2019 r." - napisano.

BIK podał, że w październiku o kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 38,44 tys. potencjalnych kredytobiorców, w porównaniu do 39,12 tys. rok wcześniej i jest to spadek o 1,7 proc. W porównaniu do września 2020 roku, liczba wnioskujących wzrosła o 2 proc.

Średnia kwota wnioskowanego kredytu mieszkaniowego w październiku wyniosła 297,77 tys. zł i była o 5,3 proc. wyższa niż w październiku 2019 roku.

- Warto zwrócić uwagę na wzrost średniej kwoty wnioskowanego kredytu, co częściowo może być związane z poluzowaniem przez część banków wymagań co do udziału własnego – a tym samym wzrostu akceptowalnego poziomu wskaźnika LtV. Wartość akcji kredytowej determinowana jest polityką kredytową banków. Dlatego też w miarę optymistyczne odczyty poziomu popytu na kredyty mieszkaniowe nie oznaczają jednak, że nastąpi również automatycznie wzrost akcji kredytowej. Szczególnie w obecnych warunkach, banki prawdopodobnie w odpowiedzi na wzrost niepewności, bardzo ostrożnie podejdą do udzielania kredytów mieszkaniowych - napisano w komentarzu.

Źródło

Skomentuj artykuł: