Wzrost inwestycji zagranicznych w Polsce utrzyma się

W zeszłym roku odnotowaliśmy znaczący przyrost inwestycji zagranicznych w Polsce, wszystko wskazuje na to, że ta tendencja się utrzyma - powiedział w środę w Domu Polskim w Davos premier Mateusz Morawiecki.

"Po dłuższym okresie opartym o zasady pokoju i wzajemnej współpracy, okazuje się, że fundamentalne jest wzajemne zaufanie. Już pandemia zaświadczyła o tym, że wzajemne przekazywanie sobie informacji, materiałów, środków ratujących życie ludzkie ma znaczenie fundamentalne. Takie posunięcie wymaga inwestycji strategicznych. A odpowiedzialnymi za decyzje w tym zakresie i za tego rodzaju inwestycje, za tego rodzaju poczynania są inwestorzy" - powiedział w środę Morawiecki podczas wystąpienia przed panelem "Strategic Investments-a key driver for Eastern European security" w Domu Polskim w Davos.

Jak zauważył, do Davos przyjechali inwestorzy, przedstawiciele firm, koncernów o bardzo ważnym, nieraz strategicznym znaczeniu.

"W odniesieniu do surowców energetycznych, paliw kopalnianych jak ropa naftowa i gaz, następuje tutaj bardzo istotna restrukturyzacja sytuacji importowo-eksportowej przemysłu i to zaangażowanie zagranicznych, tudzież krajowych inwestorów ma bardzo istotne znaczenie. Również w kontekście rozwoju inwestycji zagranicznych z punktu widzenia mojego kraju" - powiedział premier. W tym kontekście wskazał, na łańcuchy dostaw. "Odpowiedni dobór i ulokowanie w tymże łańcuchu poddostawców, podwykonawców w obrębie Europy i poza jej obszarem jest kluczowe w procesie utrzymania tego łańcucha dostaw" - tłumaczył szef rządu.

"W zeszłym roku odnotowaliśmy znaczący przyrost inwestycji zagranicznych w Polsce (...). I wszystko wskazuje na to, że ta tendencja wzrostowa się utrzyma w tymże zakresie. Takie mamy antycypacje na rok 2023" - powiedział premier.

Morawiecki zachęcił do inwestowania w Polsce. "To jest, myślę, bardzo silny znak zaufania w naszym biznesowym świecie i w środowisku. Od przystani fiskalnej staramy się ewoluować silnie w stronę przystani inwestycyjnej" - wskazał.

Zdaniem premiera pandemia i wojna "zamieszały w szykach, jeśli chodzi o sytuację Europy". "Trwały, stabilny pokój potrzebuje być oparty na bardzo silnych fundamentach, ku lepszej naszej przyszłości i ku rozwojowi" - podkreślił Morawiecki.

Źródło

Skomentuj artykuł: